Pisma oficjalne i nieoficjalne – kto jest w stanie przygotować tłumaczenie i w jaki sposób wybrać najbardziej kompetentnego tłumacza?

Prawie każdy miał w szkołach kontakt z językiem angielskim. Jednakże nawet dość przyzwoita znajomość tego języka okaże się niewystarczająca, kiedy w grę wchodzi przekład dokumentów urzędowych, operujących specyficznym żargonem.

język angielski

Nie idzie zresztą nawet o rzadko używane wyrazy. W wypadku ewentualnych wątpliwości, zawsze można w końcu sięgnąć do słownika. Kłopot stanowi precyzja takiego przekładu. Czytając dokumenty dla samych siebie, przykładowo z anglojęzycznych portali informacyjnych, dosłowność nie jest konieczna. Jednak w wypadku korespondencji urzędowych lub sądowych, nieodzowna będzie pomoc eksperta. Tłumacz przysięgły może też potwierdzić odpisy lub kopie takich dokumentów. Zalicza się do rodziny profesji zaufania publicznego, jest zobligowany zdać egzamin zawodowy. Taki tłumacz zostaje wpisany w rejestr i otrzymuje swój indywidualny numer ewidencyjny. Z jego pomocy mogą korzystać osoby prywatne, jak i instytucje publiczne. W sprawach mniejszej wagi można korzystać z usług zwykłego anglisty. Jeśli chodzi o przykładowo tłumaczenie korespondencji czy pracy doktorskiej, tłumacz przysięgły nie będzie konieczny. Ze znalezieniem odpowiedniej osoby nie powinno być kłopotu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „tłumaczenia angielski – kliknij odnośnik – Wrocław”, a wyświetlą się setki witryn z ofertami (zobacz ofertę ). Niejednokrotnie są to prywatne witryny tłumaczy lub firm przygotowujących takie przekłady. Można na nich znaleźć szczegółowy zakres działalności, płatności oraz zazwyczaj polecenia i skany dokumentów potwierdzających kompetencje.

Wybierając zleceniobiorcę, należy zwrócić na to wyjątkową uwagę. Oferty regularnie są też przedrukowywane w lokalnej gazecie (czytaj tutaj więcej). Pod sekwencją „tłumaczenia angielski Wrocław” reklamują się zarówno firmy o ugruntowanej pozycji branży, jak i przykładowo studenci anglistyki, którzy w ten sposób zdobywają pierwsze szlify.

Warto wiedzieć, że w wypadku tłumaczenia pism oficjalnych, sądowych bądź notarialnych, tłumacz (sprawdź te propozycje) przysięgły będzie niezbędny. Jeżeli jednakże mamy do czynienia z osobistą korespondencją bądź książkami, wystarczy zaangażować firmę wykonującą tłumaczenia albo osobą prywatną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*