Królestwo koszulkowych nadruków, czyli w jaki sposób pracują maszyny do nadruków i gdzie są wykorzystywane

O tym, że naklejki na koszulkach są modne nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Większość z nas posiada przynajmniej jedną bawełnianą koszulkę z nadrukowanym obrazkiem. Ukochany wokalista, patriotyczne hasło, ironiczny żart na grafice – kombinacji nadruku nie sposób się doliczyć, a nawet pogrupować.

nadruki

Autor: Eurritimia
Źródło: http://www.flickr.com
Równie interesujący jest fakt, iż niewielu z nas zastanawia się jak tworzy się łatwe, powszechne nadruki. I że wspomnianą maszynę można mieć gdy planuje się otwarcie koszulkowo-drukarskiego biznesu.

W przypadku podkładu pod wydruki dominuje co raczej nie dziwi bawełniany materiał. Jest z niego więcej korzyści – całkowita naturalność materiału i przepuszczalność powietrza jest dla noszących koszulki priorytetowa. Do tego dochodzi wygoda. Bawełniane koszulki są – w porównaniu – zdecydowanie wygodniejsze. Mało kiedy możemy spotkać je w jednym kolorze. Koszulki w podobnym odcieniu mają istotną zaletę – mogą zostać tak jak tylko chcemy odrukowane pasującym nam obrazkiem (-> zobacz więcej). To już zadanie dla specjalnej maszyny do robienia nadruków. Odpada metoda wprasowania, jaka ma miejsce przy oklejaniu koszulki w folię flex czy papier transferowy. Zrobienie nadruku to „współpraca” drukarki z głowicą”wyrzucającą” na koszulkę plamy ze specjalnego atramentu.

Spodobał Ci się ten materiał? Jeśli tak, to na pewno ucieszy Cię informacja, że analogiczny tekst jest tuż obok. Zwyczajnie zobacz tekst na portalu (http://lubin-adwokat.pl/specjalizacja).

Rzecz jasna koszulę, którą moderuje maszyna (sprawdź: produkcja maszyn) do koszulek, warto uprzednio staranie porozciągać i położyć na blacie do zadruku.

koszulka z nadrukiem

Autor: Alan Levine
Źródło: http://www.flickr.com
Drukarki drukujące, w zależności od częstotliwości i jakości zastosowań, wyposaża się w przeróżne zestawy atramentów. Inne moce kolorów stosuje się na jasnych materiałach, jeszcze inne na ciemnych. Maszynę do nadruku kontrolujemy przez interfejs współgrający ze sterownikami systemu. Oczywiście warto pamiętać, by plik graficzny (planowany pod przyszły nadruk) był porządnej rozdzielczości. Ale i nie za wysokiej, co spowoduje nieestetyczną ostrość. Tę ostatnią mierzy się w jednostkach DPI. Łatwo możemy sprawdzić wskaźnik DPI gifu, zdjęć czy mapy bitowej klikając we właściwości pliku.

Maszyna do koszulek może pracować jak sobie zażyczymy. W opisach maszyn widnieją szybkości „do kilkunastu egzemplarzy na godzinę”. Jeden nadruk zajmuje zatem około pięć minut. Łatwo więc policzyć ile koszulek dziennie są w stanie nadrukować fabryki dysponujące dziesiątkami podobnych maszyn.