Jak umiemy wykorzystywać nadarzające się sposobności? Czy jako nacja mamy jakieś specjalne właściwości?

Nie jesteśmy bogatym krajem, nie zarabiamy jakoś dużo, a mimo wszystko, jak zawsze dajemy radę. Taki obraz wyłania się, kiedy pomyślimy o sobie. Jak to jest, iż narzekamy, a żyjemy na jakimś poziomie? Być może wpływa na to nasza determinacja, nasza umiejętność radzenia sobie z ciężkimi chwilami, zdolność pokonywania gorszych dni? Być może. Może też tak jest, iż umiemy dobrze gospodarować, albo jak niektórzy wtrącą – kombinować? Też pewnie trochę. Najważniejszy jednakże wniosek jaki się nasuwa to ten, iż po prostu umiemy wykorzystywać nadarzające się okazje.
A okazji takich zbyt dużo nie mieliśmy. Jak spojrzymy na naszą zawiłą historię, to nawet można przyznać, iż przeważnie mieliśmy bardziej ciężko. Podczas, kiedy inne państwa mogły się rozwijać, tworzyć swoją państwowość, my musieliśmy borykać się z następnym najeźdźcą i toczyć walki o niepodległość. W tym klimacie nie da się stworzyć czegoś trwałego, gdyż wszystkie siły skoncentrowane są na walkę wyzwoleńczą. Nie liczą się sprawy ustrojowe, ani prawne, ponieważ jak się nie żyje we własnym państwie, to jakie to ma przełożenie na inne sfery.

Ustrój i prawo w takiej sytuacji nie jest właściwie nasze.

Jeżeli interesują Cię opisywane w niniejszym tekście tematy i chcesz poczytać więcej wiadomości na taki temat – wejdź tu poradnik dla przedsiębiorców.

Walczy się najzwyczajniej o to, by samemu ustalać prawo, by rządzić we własnym państwie. Obecnie możemy kreować swoje życie nie znajdując się pod jakimś panowaniem. To niezwykle pożądane, gdyż zamiast kierować środki na walkę wyzwoleńczą można po prostu żyć jak normalni ludzie. Możemy stawiać domy i mieszkania, nabywać sprzęt do mieszkania, brać kredyt na samochód, nie przejmować się jakimiś niebezpiecznymi wydarzeniami. Wiadomym jest, iż w każdej epoce są możliwe trudne do przewidzenia wydarzenia, które są w stanie zakłócić spokój każdej nacji. Niemniej, od tego nie da się uciec, bo w jakimś punkcie na świecie zawsze będzie wojna.

My powinniśmy skupiać się na aktualnym stanie i na organizowaniu swojego życia. Nasza historia świadczy o tym, iż nasi rodacy nie mieli ku temu korzystnych warunków, które my posiadamy teraz. trzeba o tym pamiętać i to doceniać. A że nie żyjemy w idealnym kraju to widać na każdym kroku. Musimy się jeszcze dużo nauczyć nim staniemy się w pełni rozwiniętym krajem.