Sprawne programy do rachunkowości

Jednym z najbardziej kluczowych działów w każdej firmie jest księgowość. W podręcznikach ekonomicznych określa się ten dział przedsiębiorstwa jako „krwiobieg” – dostarcza on wszelkich informacji o aktualnej sytuacji firmy. Oczywiście nie w każdej działalności mamy osobny dział finansowy.

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
Często w niedużych firmach właściciel choć z częścią zadań księgowych musi poradzić sobie sam. Niemniej jednak nadzór i bardziej skomplikowane czynności jak sporządzenie rachunku przepływów zleca fachowcom. Aby jednak to było możliwe trzeba dostarczyć księgowemu właściwych dokumentów. Jednymi z ważniejszych są wystawiane przez biznes (reklamowe sztućce nierdzewne na zamówienie) faktury.

Możemy je wystawiać samodzielnie przy pomocy komputera używając popularnego oprogramowania Excela. Wystarczy odpowiednio przekształcić arkusz Excela. Jeżeli idzie o mikro firmy, które mają niewysokie obroty może to być dostateczny, praktyczny system do fakturowania. Problem powstaje wtedy kiedy przedsiębiorstwo rozwija się. Przy średnim lub dużym poziomie obrotów potrzeba wydajniejszego systemu fakturowania robi się niezbędna.

Na rynku programów dla biznesu mamy sporo takich programów. Profesjonalny system do fakturowania zbudowany jest na regule bloków, co upraszcza dostosowanie oprogramowania do wymagań nawet najbardziej wymagającej firmy. Nierzadko system do fakturowania skojarzony jest z programem do magazynu.

Atutem wspomnianego tandemu jest bardziej pełna informacja na temat tego co dzieje się w kluczowych punktach firmy. Taki system do fakturowania (poza oczywiście wystawieniem faktur) pozwala na przeglądanie bazy kontrahentów oraz bieżący nadzór ewentualnych opóźnień finansowych. Z pomocą podobnego programu prościej jest też przykładowo wyznaczyć poziom kredytu kupieckiego.

W trakcie doboru systemu do fakturowania powinno się zwracać szczególną uwagę na 2 kwestie: pierwsza to jak najbardziej intuicyjny interfejs i najistotniejsze – czy istnieje możność samodzielnej zmiany takich elementów jak wysokość cen. Częstokroć programy tego typu na stałe powiązane są z kasą fiskalną. W zaawansowanych oprogramowaniach rachunkowych wykonalne jest robienie bilansu w kilku kształtach a także powiązanie programu księgowego z platformą bankowości internetowej.