Praca nie ma sensu jeśli nie jest efektywna. Każdy właściciel firmy powinien zabiegać o jak największą efektywność

Praca nigdy nie jest taka sama. Zawsze bowiem występują pewne rozbieżności w podejściu do tego tematu. Wiele zależy od miejsca w którym się pracuje, od osób obejmujących określone stanowisko. Najważniejszy głos ma jednak ten, kto ponosi największą odpowiedzialność za firmę– szefa, dyrektora czy wspólników. To od tych ludzi zależy, jak wygląda efektywność pracy.

praca przy laptopie

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Wykroczenia poza te ustaleniamoże przynieść straty całej organizacji. Tylko najlepsi dbają również o tę dziedzinę. Efektywność czasu pracy to podstawa profesjonalizmu. Na czym polega mechanizm działania tego zjawiska? Wskaźniki, które za to odpowiadają są tworzone obliczając różnicę czasów pracy wykonanej i sumy czasów, jakie są osiągalne na wykonywanie danych prac. O czasie normatywnym możemy mówić wtedy, gdy planujemy, nie wiem, ile dokładnie wyniesie czas wykonania pracy, ale możemy to dość dokładnie zaplanować.

Czas dostępny zaś, to czas faktyczny, dokładnie określający czas przeznaczony na wykonanie pracy. Po zsumowaniu czasów normatywnych czyli planowanych, możemy dokładnie określić przedział czasu, który trzeba przeznaczyć by wykonać dane zadanie, a później podzielimy to przez czas dostępny, to otrzymamy efektywny czas pracy.

Jeśli omawiany temat nieprawdopodobnie Ci odpowiada, to żeby uzyskać dodatkowe dane na prezentowane zagadnienie, pójdź dalej i kliknij tu.

Taki sposób jest zdecydowanie lepszy niż wskaźnik ilościowy produktywności, gdyż umożliwia obiektywne obliczenie efektywności wykonanej pracy.

Dzięki temu mamy możliwość bardziej dobrego rozliczania pracy. Nie powinno się jednak tym sposobem całkowicie zastępować wskaźnika ilościowego. Powinien on być po prostu pożytecznym uzupełnieniem, który wpływa na lepsza pracę.

To niezwykle istotne, żeby każda firma mogła jak najbardziej zbliżyć się do tego ideału, gdyż czas można różnie interpretować, a nie zawsze wpływa to dobrze na proces pracy. Za jedną stronę medalu możemy więc uznać osoby zarządzające firmą, które uważają czas za jeden z podstawowych wyznaczników pracy.

Zdjęcie w technice rybie oko

Autor: Fernando L
Źródło: http://www.flickr.com

Z drugiej zaś mamy pracowników, dla których czas jest równie ważny, gdyż chcą być oni sprawiedliwie rozliczany za wykonywaną pace. Czasami bywa to jednak trudne lub wręcz niemożliwe, co może być przyczyną licznych frustracji i nieporozumień. Z pewnością nie sprzyja to tworzeniu dobrej atmosfery w pracy.