Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd

Każdy dobrze wie, że budżet domowy nie jest z gumy i nie da się go w nieskończoność rozciągać. Przytrafiają się na nieszczęście sytuacje, kiedy zmuszeni jesteśmy poszukiwać jakiś oszczędności, by nasz comiesięczny bilans nie okazał się na minusie. Bezsprzecznie najwłaściwszym na to sposobem będzie zrobienie przeglądu swoich rachunków oraz znalezienie w ich obrębie możliwych oszczędności. Zdecydowanie najwłaściwsze pod tym względem będą rachunki za prąd.

rachunek

Autor: Syed Ikhwan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli dojdziemy do wniosku, iż nasze rachunki za prąd są nader wysokie, możemy się zastanowić nad powodem takiego stanu rzeczy. Być może posiadamy w domu jakieś wiekowe urządzenia, które pożerają duże ilości energii. Być może mamy wiele urządzeń pozostawionych na czuwaniu i pomimo tego, że ich nie używamy, musimy każdego miesiąca niemało za to płacić. Jeśli rozpoczniemy wyłączać sprzęt elektroniczny z czuwania bądź wymienimy stare urządzenia, z pewnością prędko zaobserwujemy niemałe oszczędności. Rozsądnym działaniem może być także przeanalizowanie obecnej taryfy. Być może warto negocjować z dostawcą prądu albo dokonać jego zmiany.

Potrzebna jest Ci wiarygodna informacja z witryny? To fantastycznie, ponieważ opracowaliśmy dla Ciebie porcję świeżych wpisów. Trzeba kliknąć w link.

(dotacje prosument) Działania takiego typu nie zabiorą nam wiele czasu, a pozwolą na duże oszczędności. Winniśmy pomyśleć też o wymianie starych żarówek na energooszczędne. Zmiana tego typu jednorazowo może być dość kapitałochłonna, lecz w długiej perspektywie oszczędności pozytywnie nas zaskoczą.

pieniądze

Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli dysponujemy dość dużą powierzchnią obok naszego domu możemy pomyśleć nad nieco innymi rozwiązaniami. Przykładem może być elektrownia wiatrowa do domu. Dzięki posiadaniu niezależnego źródła energii będziemy w stanie wiele zaoszczędzić. Sporym zainteresowaniem cieszą się również panele słoneczne, które zaobserwować można na dachach szeregu polskich domów. Stawiając na taką inwestycję, musimy być przygotowani na to, że na starcie koszty będą rzeczywiście znaczące, a okres zwrotu naszej inwestycji będzie rozłożony w czasie. Warto to jednak wnikliwie przeliczyć i na tego typu podstawie zdecydować.