W jaki sposób dobrze sprzątać? Szybko i efektywnie?

Kogo by nie spytać – prawie każdy preferuje porządek i ład. Zwłaszcza, kiedy odnosi się to do jego własnego domu. No tak, w posprzątanym mieszkaniu lepiej się mieszka, człowiek lepiej się czuje i wszystko jest na swoim miejscu . Co z tego jednak, gdy tak mało osób preferuje sprzątanie, a nie każdy może sobie pozwolić na zatrudnienie ludzi do sprzątania? Trzeba odnaleźć sposób na szybkie sprzątanie!

Prace porządkowe

Autor: Nazareth College
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej istotna zasada to systematyczność. Pamiętaj, iż brud zjawia się niepozornie – tutaj rzucisz ubranie zamiast odwiesić je na wieszak, tam rzucisz gazetę, jaka powinna wylądować w śmietniku, a najszybciej zaniedbania można dostrzec w kuchni, bo zamiast myć wszystko na bieżąco, Ty odkładasz każdą szklankę lub talerz na później. A później jest cała góra brudnych naczyń do umycia. Pamiętaj więc, ażeby wiele drobnych czynności porządkowych robić na bieżąco, to najbardziej efektywny sposób, by nie zrobić bałaganu, jaki trudno będzie dokładnie posprzątać. Jednocześnie, te drobne czynności pomogą Ci w generalnym sprzątaniu. Weź sobie wyznacz jeden dzień na generalne porządki. Szybciej Ci to pójdzie, jak będziesz regularnie dbał o czystość.

Druga zasada – zaangażuj innych domowników, to gwarancja, iż nie będziesz sam dbał o wszystko. To także sprawi, iż inni będą bardziej zabiegać o porządek. Jeśli bowiem ktoś nie sprząta nie doceni porządku, ktoś kto nie poświęci się, żeby posprzątać mieszkanie nie będzie rozumiał, jak wiele wymaga to czasu i wysiłku.

Sprzątanie mieszkania

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com
Trzecia zasada – regularność. Pamiętaj, iż bardzo ważne zachowanie właściwej kolejności wykonywanych czynności. Jeśli będziesz to robił nieprawidłowo może się okazać, iż zrobiłeś coś na marne, bo musisz to powtórzyć drugi raz. Na przykład, ścieranie kurzu. Najpierw ścieraj, najkorzystniej wilgotną ściereczką ze środkiem antystatycznym, potem zaś odkurz całe mieszkanie, dopiero na końcu umyj podłogi. Zastanawiasz się, skąd tego rodzaju kolejność? Otóż, kiedy wycierasz kurz zrzucasz go na dół, w przeciwną stronę zrobiłbyś sobie niepotrzebną i dodatkową pracę (poznaj ofertę).

Te trzy zasady są niezbędne, ażeby sprzątanie domu czy biura było jak najbardziej efektywne i zabierające jak najmniej czasu. Jeśli jednak nie posiadasz faktycznie na to koniecznegoczasu, a Twoje mieszkanie czy powierzchnia biurowa nie obejdzie się bez koniecznych porządków, możesz wynająć firmę sprzątającą. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę, przykładowo sprzątanie biur Wrocław czy Warszawa albo sprzątanie mieszkań. Możesz być pewny, że otrzymasz naprawdę dużo satysfakcjonujących rezultatów. Takich firm jest coraz więcej, przez co stawki, jak i oferta są coraz bardziej konkurencyjne.


Wyświetl większą mapę