Dzisiejszy rynek szkoleń bardzo mocno się rozbudowuje, w niedługim czasie może stać się jedną z wiodących gałęzi biznesu. Kursy zawierają w sobie różne dziedziny wiedzy i umiejętności od przygotowywania posiłków po złożone analizy statystyczne, istotną jego częścią są też szkolenia z negocjacji oraz zarządzania projektami. Przeanalizujmy te ostatnie.

certyfikat

Autor: priceminister
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z rodzajów zarządzania projektami jest PRINCE2, czyli Projects In Controlled Environments, to metodyka zarządzania i sterowania projektami różnego rodzaju i gabarytów. Można ją stosować zarówno w ogromnych międzynarodowych korporacjach jak i w niedużych przedsiębiorstwach. Najpierw był to zbiór najskuteczniejszych praktyk, czy tez procedur do managmentu projektami informatycznymi (został stworzony w Wielkiej Brytanii, co ciekawe prawa do niego ma właśnie Korona Brytyjska), nieco później metodyka ta przeniosła się poza sferę IT. Sam PRINCE2 – zobacz ten link opublikowany został w 1996 i od od tego czasu jest stosowany i udoskonalany w wielu krajach/ PRINCE2 daje możliwość podzielenia projektu na mniejsze i łatwiejsze do zarządzania części. Obecnie jest stosowany coraz szerzej na gruncie krajowym. Projekt opaty o PRINCE2 musi zawierać najmniej dwa etapy zarządcze: inicjowanie projektu i realizację projektu. Metodyka ta jest skupiony na biznesowych aspektach projektu, daje możliwość skutecznego zamknięcia projektu w przydzielonym czasie. PRINCE2 gwarantuje wysoki poziom wypracowanych celów i umożliwia zachowania kontroli nad ogółem projektu. Jest to jeden z lepszych standardów dla organizacji biznesu, niemniej jego zastosowanie zajmuje dużo czasu, stąd potrzeba zaangażowania osoby, a najlepiej firmy, która przeszkoli członków zespołu w tematyce PRINCE2.

prince2

Autor: Oliver Tacke
Źródło: http://www.flickr.com

Kursy są najczęściej prowadzone przez osoby znakomicie zorientowane w tematyce i skuteczne, jednak, jak i przy innych kontaktach biznesowych, warto sprawdzić referencje danej firmy. Szkolenia z negocjacji są pod tym względem bardziej skomplikowane. Negocjacji może uczyć każdy, dlatego, należy zwrócić tu szczególną uwagę na wykształcenie, kompetencje i doświadczenie osoby, która reklamuje swoje usługi. Kursy z negocjacji najlepiej zamawiać u doświadczonych firm szkoleniowych specjalizujących się w tematyce biznesowej, najlepiej, by prowadzący szkolenia mieli doświadczenie we współpracy z klientem korporacyjnym np. psychologowie biznesu. Przed podpisaniem umowy warto umówić się na wstępny pokaz szkolenia (np. na ), a przede wszystkim należy zaznajomić się z jego tematykę przed złożeniem podpisów. Co więcej należy wziąć udział w ćwiczeniach przeznaczonych dla pracowników (nawet w roli egzaminatora), by sprawdzić poziom merytoryczny i poziom zaangażowania danego przedsiębiorstwa.

Rynek szkoleń będzie stale się rozwijał, bo zawsze będą istnieć ludzie, którzy będą chcieli się uczyć. Zawsze jednak pozostanie pytanie o kompetencje nauczycieli, dlatego należy zwrócić uwagę na coraz częściej pojawiające się rankingi firm.