Pierwszą i podstawową rzeczą, gdy chce się prowadzić własną firmę, jest napisanie biznesplanu. To nic innego jak pisemne sprecyzowanie oczekiwań przyszłego przedsiębiorcy, zaprojektowanie firmy krok po kroku.

Taki plan jest też niezbędnym wymogiem w w firmach, w których można otrzymać dofinansowanie, np. w urzędzie gminy, urzędzie pracy, w banku. Nie należy jednak traktować go jako warunku czysto formalnego. Brak planu działalności, to prosta droga do przedsiębiorczej klęski. Niezależnie od tego, czy biznesplan pisany jest na swoje potrzeby, czy jego adresatem będzie podmiot zewnętrzny, winien być on napisany w sposób jasny i zrozumiały. Nie ma jednego doskonałego wzorca, według jakiego trzeba konstruować biznesplan. Istnieje jednak parę standardowych układów, według których najczęściej się go sporządza. Pomimo że streszczenie jak będzie działało przykładowe biuro i firma jest pierwszą częścią biznesplanu, to pisze się je na samym końcu. Musi ono albowiem zawierać wszystkie, najistotniejsze informacje z poszczególnych jego części.
Spójrz na stronę i prześledź wpis, który zapewne całkowicie Cię pochłonie, ponieważ dane w tamtym miejscu zawarte, przykuwają uwagę.
Znaleźć się winny w nim takie informacje jak: cel sporządzenia biznesplanu, wielkość i przeznaczenie wymaganych środków, krótki opis artykułów, usług i rynków zbytu ze kluczowym uwzględnieniem korzyści dla nabywcy, wprawa i umiejętności kierownictwa w kontekście przydatności do tego przedsięwzięcia oraz główne dane finansowe. Rynek i konkurencja to fragment biznesplanu mający na celu opisanie otoczenia w jakim przyjdzie działać przyszłej firmie. Trzeba dokładnie scharakteryzować rynek, na którym przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało, panującą tendencję w branży, konkurencję oraz klientów. Przydałoby się także nie zapomnieć o zasadach BHP – instrukcje i znaki wiążące się z BHP.