Zarabiając na podstawie umowy o pracę czujemy się pewnie, bowiem ochrania nas prawo pracy. Mamy różne przywileje pracownicze, tj. dla przykładu urlop, chlebodawca płaci nasze składki ZUS jak też chorobowe, nie mamy powodu więc się tym troskać. Co więcej, nawet nie musimy samodzielnie rozliczać podatków jeśli nie chcemy korzystać z ulg podatkowych. Podobne wyjście najlepsze jest dla tych z nas, którzy nie chcą prowadzić bądź nie mają projektu na własny biznes.

Kiedy jednak masz pomysł na prywatny biznes, lecz boisz się „rzucić się na głęboką wodę”, dobrym pomysłem może być umowa o pracę i działalność gospodarcza. Podobne połączenie sprawia, że możemy zyskać jeżeli chodzi o składki ZUS, gdyż jesteśmy już pracobiorcą na umowę o pracę i równocześnie właścicielem przedsiębiorstwa. Występuje zbieżność płatności składek ZUS, stąd mamy możliwość płacenia dużo niższej składki firmowego ZUS-u (z zastrzeżeniem jednakże że na mocy umowy o pracę nasz dochód jest równy co najmniej minimalnemu uposażeniu). Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców którzy dopiero rozpoczynają aktywność lub ich przedsiębiorstwo z założenia ma być kolejnym źródłem przychodu. Dla przykładu pracuję jako buchalter w jakiejś firmie lecz mym hobby jest wyrabianie biżuterii.

podatki wzrosty zarobki

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Pragnę legalnie zyskiwać na moim zamiłowaniu zatem zestawiam umowę o pracę i działalność gospodarczą. Może być to w takim przypadku idealne rozwiązanie. Gdy już nasz biznes nabierze prędkości, najprawdopodobniej będziemy pożądali rozwinąć naszą działalność, co może nastręczać rozbudowy albo unowocześnienia już posiadanych sprzętów. Najlepiej postarać się w takim przypadku by zwiększenie wartości środka trwałego w konkretnym roku podatkowym nie przekroczyło 3500 złotych. W tenże sposób będzie można zaliczyć owe koszta do „kosztów uzyskania przychodu”, co może być niezwykle korzystne, a zarazem usprawnimy swoją pracę.

Zwiększenie wartości środka trwałego to na przykład kupno przez informatyka większego dysku do komputera na jakim realizuje on swą pracę lub zakup bardziej wydajnego programu do tegoż komputera, względnie innego potrzebnego oprzyrządowania. Gdy już uznamy że nasza firma jest stabilna, możemy zrezygnować z pracy na etacie. Trzeba jednak w takim przypadku wykorzystać zaległy urlop u byłego pracodawcy.