Zdarza się, że natrafiamy na pewien problem prawny i nie bardzo orientujemy się do kogo się zwrócić o radę. Do adwokata czy też radcy prawnego? Czym różnią się od siebie te dwie profesje? Dobrze jest posiadać tę wiedzę, wówczas zaoszczędzimy czas, fundusze i nerwy.

Profesja adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej czyli:* udzielaniu porad prawnych,* sporządzaniu opinii prawnych,* opracowywaniu projektów aktów prawnych,* występowaniu przed sądami oraz urzędami.

Z podaniem różnic między zawodem radcy (zobacz weryfikacja znaku towarowego) prawnego, dużo osób ma problem ponieważ w ostatnich lat dało się zauważyć skłonność zacierania różnic między tymi zawodami. Niekiedy bywa mylnie postrzegany jako doradca prawny, nie mający udziału w bezpośrednich sprawach. W końcu nadeszła chwila w której uprawnienia radców oraz adwokatów w zasadzie niczym się nie różnią i radca ma prawo nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych oraz administracyjnych. Praca radcy prawnego opiera się zasadniczo na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych oraz projektów akt prawnych.

Książki prawnicze

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak w przypadku sądów, zakres działań radcy prawnego przedstawia się inaczej niż u adwokata (strona). Radca prawny nie może reprezentować oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest podstawowa różnica, która odróżnia te dwie profesje.

Jak odszukać właściwą kancelaria prawna? Przede wszystkim, musimy zaczerpnąć informacji. W podobny sposób jak z lekarzem specjalistą. Posłuchajmy opinii rodziny, bliskich, znajomych. Może kojarzą kogoś zaufanego, kogo mogą nam z czystym sumieniem polecić. Znajomi nie zawsze jednak wiedzą o naszych problemach, szczególnie odnoszących się do interesów.
Aktualnie wielkim oknem na świat jest internet. Każda renomowana kancelaria (zobacz jwp blog) ma założoną stronę internetową, gdzie jesteśmy w stanie poznać jej specjalizację i profil świadczonych usług (tu). Poszukiwania należy rozpocząć od wybrania dobrej kancelarii, a dopiero później powinien nas zainteresować radca prawny. Godne zainteresowania są przede wszystkim kancelarie z tradycjami, które mają już wyrobioną renomę i dbają o swojego klienta.