Współcześnie każdy powinien już wiedzieć, że ogromnym niebezpieczeństwem może być nie tylko fizyczne natarcie, ale także atak informatyczny. Przestępców nie interesują tylko dobra materialne, ale zaczęli dostrzegać też korzyści, które mogą zyskać dzięki włamywaniu się do systemów w rozmaitych firmach czy też kradnąc informacje, które z powodu swojej wagi oraz niskiej dostępności mogą być bardzo cenne. Można z łatwością wyobrazić sobie, jak duże szkody wyrządza dzisiaj wszelkiego typu szpiegostwo przemysłowe, gdy przestępca kopiuje projekty czy innowacyjne rozwiązania technologiczne. Istotnym pytaniem staje się zatem kwestia bezpieczeństwa firm i tego, w jaki sposób mogą się one zabezpieczać przed wyłudzeniem informacji?

Praca na komputerze

Autor: Stephan Ridgway
Źródło: http://www.flickr.com
Każda znacząca firma świadczy usługi w oparciu o zasoby ludzkie oraz system informatyczny. Zagrożeniem objęte są sklepy online, które mogą stać się ofiarą zdalnej napaści, jak i większe firmy, które z uwagi na rozbudowane działy i dużo zatrudnionych osób łatwo mogą zostać zaatakowane bezpośrednio. Jedną z popularnych metod, które dają możliwość poznać ludziom spoza przedsiębiorstwa rozmaite informacje odnośnie firmy, jest zwykły atak socjotechniczny, w którym nieświadoma niczego ofiara sama wyjawia poufne dane.

Bardzo często tak nieskomplikowane sposoby ataku dają świetne rezultaty – oszuści wcale nie muszą łamać zabezpieczeń komputerowych, by zdobyć ważne dane. Jeżeli mamy wrażenie, że nasza firma nie jest dostatecznie chroniona, możemy pomyśleć nad tym, czy audyt bezpieczeństwa informatycznego nie byłby dla nas najlepszym rozwiązaniem: sprawdź!.

Praca z komputerem

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku działa już sporo firm, które proponują takie usługi, można więc mieć nadzieję, że ceny będą coraz bardziej atrakcyjne. Do najchętniej kupowanych usług należy audyt bezpieczeństwa informatycznego i czynnika ludzkiego. Pierwsza z nich skupia się na prawidłowym działaniu zaplecza komputerowego, druga zajmuje się w szczególności szkoleniem zespołu w zakresie skutecznego rozpoznawania metod manipulacyjnych.

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo firmy to nie tylko zabezpieczenie mienia bądź ochrona fizyczna – aktualnie większe straty może spowodować atak informatyczny, w trakcie którego można stracić nie tylko pieniądze, ale również tajne informacje.