Do niedawna typowy informatyk był kojarzony z panem od komputerów, który zajmował się wszystkim, co się z nimi wiąże. Ale rozwój technik informatycznych i oprogramowania sprawił, że w samej informatyce następować zaczęła specjalizacja – odmienne osoby będą się zajmować pisaniem programów, inne obsługą sieci a inne administrowaniem oprogramowaniem i serwerami.

efektywna analiza PositivePro

Autor: PositivePro Sp. z o.o.
Źródło: http://www.positivepro.eu
W większych firmach w działach informatycznych może pracować przynajmniej kilka osób o różnych kwalifikacjach, dzięki czemu możliwa jest obsługa informatyczna w każdym obszarze działania. Jednak aby wszystko działało sprawnie i bez zakłóceń, to konieczna jest należyta współpraca tych ludzi, i to zarówno przy rozwiązaniach, które istnieją, jak i przy planowaniu kolejnych.

Przy nowych projektach odpowiednie podejście zespołu będzie odgrywać kluczową rolę. Często projekty informatyczne nie tylko dużo kosztują, ale wymagają wielu zmian funkcjonowania firmy, i z tego też powodu od ich powodzenia zależy sprawnie funkcjonowanie biznesu. Z tego też powodu bardzo duże znaczenie ogrywa analiza wymagań, dzięki niej da się dokładnie określić potrzeby i wymagania co do projektu.

Chcąc mieć pewność, że dany projekt się powiedzie, należy mieć ludzi, którzy sobie dadzą z tym radę. Bardzo dobrym pomysłem może być na przykład wysłanie osób, które przy tym pracują na specjalistyczne szkolenia, podczas których usystematyzują sobie oni wiedzę z tej dziedziny, a być może nauczą się też niejednej nowej rzeczy. Takie rozwiązanie dla wielu pracodawców może być po prostu za drogie, bo jednak szkolenia informatyczne nie należą do najtańszych, jednak w dłuższym okresie czasu na pewno się będą opłacać. W ich trakcie uczestnicy mogą poznać kompletny przebieg analizowania wymagań i realizacji projektów informatycznych, począwszy od określenia potrzeb i wymagań, przez wymodelowanie ich za pomocą specjalistycznych narzędzi, a kończąc na etapie testów i końcowym odbiorze. Wiedza, która jest przekazywana w czasie szkoleń może dotyczyć wielu działów informatycznych, i dzięki temu osoby po nich doskonale radzą sobie nawet przy bardziej skomplikowanych projektach.