W prawie każdej dziedzinie nieodzowne jest stosowanie określonych narzędzi finansowych. W zależności od dziedziny w jednym miejscu musimy korzystać z prostych rozwiązań, do jakich obsługi nie potrzeba zaawansowanej wiedzy, w innych zaś należy sięgnąć po nowoczesne, bardzo pewne i bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak budżetowanie czy controlling narzędzia.

budżet

Autor: Związek Firm Doradztwa Finansowego
Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego
Tak naprawdę rzecz definiując, budżetowanie odbierać trzeba jako rodzaj zarządzania, gdyż można wyróżnić tego typu cechy budżetowania, jak złożoność procesu, czyli realizowane są najbardziej istotne i elementarne funkcje zarządzania, a pośród nich możemy wymienić planowanie, organizowanie czy kontrolę – budżetowanie. Należy jednakowoż wspomnieć o istnieniu specjalistycznych narzędzi, które znacznie pomagają w osiągnięciu zaplanowanych celów. Powinniśmy jednakowoż jasno i wyraźnie podkreślić, iż budżetowanie nie może cechować się brakiem celu, to znaczy nie powinno stanowić celu samego dla siebie. To bardzo interesująca metoda zarządzania, która odpowiednio wykorzystana zapewnia konkretne cele.

W tym sensie w sumie pracownicy są w stanie definiować budżetowanie jako jeden z przejawów ograniczenia ich roli, ponieważ budżety mogą odbierać jako element nacisku ze strony kierownictwa. Jednocześnie bardzo niekorzystne skojarzenie budzi budżetowanie, jakie jest narzucone administracyjnie, prawdziwe rezultaty wtedy mogą być prawie niemożliwie do osiągnięcia. Tymczasem odpowiednio wykorzystane budżetowanie,

księgowość

Źródło: sxc.hu

odpowiednia polityka firmy w tym zakresie to same pozytywne efekty.

identycznie jesteśmy w stanie powiedzieć o narzędziach controllingu – narzędzia do controllingu. To po prostu działania analityczno-kierownicze, ich celem jest lepsze działanie, co przyczynia się do lepszego kierowania przedsiębiorstwem. Według wielu teorii controlling to narzędzie diagnostyczne, a jego najważniejszym celem jest zbudowanie miarodajnego systemu informacji, co jest pomocne każdej organizacji w ocenie realizacji różnych zadań i ewentualnej korekcie planów. Controlling wskaże słabe i mocne strony, a wszystko to dzięki różnorodnym badaniom. Controlling jest obecny w wielu branżach, z tego względu możemy wyróżnić controlling marketingowy, bankowy czy procesów. Jest zawsze pomocny, spełnia swoje zadanie w sposób niezwykle efektywny, korzysta z jego narzędzi coraz większa ilość podmiotów.