Nowoczesne narzędzia do zarządzania firmą dostarczają coraz większą liczbę informacji, które stanowią świetny materiał do tego, żeby je w różnorodny sposób analizować i podejmować na ich podstawie decyzje. Aktualnie w większości dużych firm działają jakieś systemy ERP, w których cały czas są rejestrowane wszystkie gospodarcze operacje, będą one także umożliwiać mnóstwo zestawień i analiz.

Jednak coraz częściej zarządzającym osobom analizy tego typu już nie wystarczają, bo nie można ich wykonywać w różnych przekrojach. Z tego też powodu w pewnej chwili przetwarzanie informacji poszło jeden krok do przodu i zaczęły się pojawiać narzędzia business intelligence i discovery, których głównym zadaniem było dostarczenie jak najwięcej informacji danym osobom. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów ERP systemy BI zasila się danymi nie na bieżąco, jak w systemach ERP.

Zanim się je zaimportuje wszystkie informacje są obrabiane, modyfikowane i uzupełniane, tak żeby miały one wymaganą przez system BI postać.

Tak pochłonął Cię ten wpis, że masz ochotę na następne wątki? Najmniejszy kłopot. Najnormalniej w świecie najedź na łącze do witryny (http://cyfrowo.com.pl/chorzow) i czytaj bez limitów.

Dzięki temu takie informacje można później bardzo skutecznie i wydajnie obrabiać. Obecnie na rynku działa wielu producentów dostarczających niezwykle wydajne oprogramowanie z rodziny Business Intelligence. Konkurencja na tym polu jest coraz większa, lecz także coraz większe jest zainteresowanie takimi narzędziami analitycznymi.

Średnim i dużym firmom już dawno przestały wystarczać informacje z typowych systemów ERP, a w ostatnim czasie do ich grona dochodzą również małe, dynamicznie się rozwijające, które będą potrzebować odpowiednio dużo wiedzieć podczas podejmowania decyzji. Pośród firm oferujących wydajne systemy BI na pewno należy wymienić Qlik, rozpoczynała ona działalność w roku 1993 od paru osób, żeby dwie dekady lat później obsługiwać największe firmy z całego świata. Do najczęściej używanych narzędzi tej firmy zalicza się system do raportowania QlikViev, który daje zupełnie inne metody prezentowania danych od stosowanych zwykle prezentacji, a równocześnie pozwalający na operowanie na bardzo dużej ilości danych w rzeczywistym czasie.