Każdy z nas czasem wymaga wsparcia finansowego, najbardziej często udzielana jest więc pożyczka. To umowa lub operacja, która jest zawierana pomiędzy dwoma stronami, czyli pomiędzy pożyczkodawcą oraz pożyczkobiorcą. Pożyczkodawca przekazuje środki pieniężne, natomiast drugi z nich zobowiązuje się je zwrócić w określonym czasie. Pożyczka może więc być oferowana jednocześnie przez osoby fizyczne, ale także instytucje.

pożyczka

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

Jest rzeczywiście wiele różnych typów pożyczek, w omawianym artykule skupimy się na dwóch, które odnoszą się do bardzo wielu osób. Jedną z nich są pożyczki pod zastaw mieszkania.

Gdy zbudujemy dom, to możliwość że tam zamieszkamy nie będzie jedyną zaletą z inwestycji. Nieruchomość umożliwia również na zaciągnięcie pożyczki hipotecznej niżej oprocentowanej niż konsumencki kredyt. Zdecydowana większość banków oferuje hipoteczne pożyczki pod warunkiem określenia hipoteki na nieruchomości.

Z tego względu z punktu widzenia banku najkorzystniej będzie, jak właściwym zabezpieczeniem kredytu będzie nieruchomość mieszkalna, czyli dom, mieszkanie, a także działka zabudowana domem. Większym kłopotem może stać się jednakże określenie hipoteki na gruntach o przeznaczeniu rolnym, usługowym czy przemysłowym. Innym rodzajem są pożyczki oddłużeniowe, o nich również najlepiej powiedzieć parę rzeczy. Jest to pożyczka, która powinna pomóc klientowi spłacić jego wcześniejsze zobowiązania finansowe. W rzeczywistości procedura zdobycia takiej pomocy nie jest zbyt prosta, nie może także na nią liczyć każdy zadłużony.

Pożyczka oddłużeniowa jest w stanie być bardzo pomocna w sytuacji, jak osoba mająca na swoim koncie już jedno ze zobowiązań finansowych wobec banku, nie może dać sobie rady z jego spłatą. Takich przyczyn kłopotów z regularnym spłacaniem może być dość dużo. Najbardziej częste to wypadki losowe, ale również zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje o zaciągnięciu kredytu.

Opcja zadłużeniowa więc musi pomóc kredytobiorcy wyjść z finansowego dołka w najbardziej łagodny sposób. Jeżeli jesteśmy w tej sytuacji dobrze rozpatrzyć właśnie taki rodzaj pożyczki, być może będzie to w tego typu sytuacji najbardziej wymierny sposób. Jak wiadomo zawsze trzeba rozpatrzyć wszystkie plusy i minusy, lecz z pewnością jest to opcja warta rozpatrzenia.