Z jednej strony ocenianie, a także radzenie stają się tymi czynnościami, którym poświęcamy się z sporym zacięciem. Nieco paradoksalny pozostaje fakt, że gdy przychodzi czas na ocenę pracy podwładnych, to niejeden szef ma kłopoty z wypełnieniem tak postawionego celu. Z tej przyczyny, jeśli ocena pracownika musi zostać dokonana jak najszybciej, to należy szukać pomocy u wykwalifikowanego psychologa lub jak najprędzej zacząć przeglądać branżowe czasopisma.

pracownicy w firmie

Autor: BrickleyDeLong
Źródło: http://www.flickr.com
Skuteczność działań pracowniczych jest ważna nie tylko z perspektywy interesów pracodawcy. Dla samego podwładnego tzw. informacja zwrotna również nie jest bez jakiegokolwiek znaczenia, więc ocena pracownika (zobacz cechy lidera) ma o niebo większy sens niż moglibyśmy przypuszczać. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że weryfikowanie działań tak asystentek, jak i elektryków nie powinno kojarzyć się negatywnie. Typowo szkolna reguła oceniania nie zawsze jest dobrze widziana – wytknięcie niedociągnięć nie powinno więc budzić tych nieżyczliwych emocji, bowiem te z kolei mogą odbić się pejoratywnie na pracy całego zespołu.

Gdy poruszamy zagadnienie oceny naszej brygady, to zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ta sprawa jest aż tak rozległa. Psychologia już dawno przestała raczkować i teraz jest już samodzielną dyscypliną nauki. Można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że po części jest to wiedza tajemna, bo znana zazwyczaj jedynie osobom wtajemniczonym, czyli doradcom personalnym. Na przykład termin ocena 360 stopni może odrobinę zaskoczyć pracodawców, szczególnie tych, którzy ledwie objęli swoje stanowiska. Tymczasem im większe nasze horyzonty mentalne, tym większy sukces w interesie.

ocena pracownika

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com
Ocena 360 stopni pozostaje najbardziej pełną oceną pracy członków ekip pracowniczych. Jej nowatorstwo polega głównie na tym, że głos osadzający oddaje się tak współpracownikom, jak i dyrektorom, a nawet samym pracowników. Rzecz jasna takiej kontroli z wiadomych przyczyn nie przeprowadza się zbyt często. Należy także pamiętać o tym, że interpretacja uzyskanych wyników powinna przypaść całkowicie postronnej osobie. Byłoby idealnie, aby tego rodzaju zadanie powierzyć profesjonalistom, czyli dla przykładu absolwentom studiów psychologicznych. To daje pewność obiektywizmu,a sam podwładny nie powinien poczuć się dotknięty wynikiem badań, nawet jeśli będą one nieco nieprzychylne.