Codzienne życie i chodzenie do pracy w Wielkiej Brytanii to dla części naszych rodaków codzienność. Jak sobie radzić, będąc z dala od ojczyzny? Jak utrzymać rodzinę?

Dzisiejsza emigracja, to w głównej mierze emigracja zarobkowa. Wizja o poziomie życia w ojczyźnie i w Wielkiej Brytanii jest miażdżące przy porównaniu jednego z drugim. Stale dochodzą nas informacje, jak wiele można dostać pomocy od rządu, o ile łatwiej się godnie żyje za granicą, jeśli tylko się pracuje. Jak to się ma do rzeczywistości? Czy rzeczywiście pracując i pobierając jednocześnie zasiłki, łatwiej jest sprostać trudom życia codziennego?

Najpopularniejszą, i głośną ostatnio formą zasiłku, z której korzystają polskie rodziny, jest Child Benefit, czyli dodatek finansowy na dziecko. Benefity w UK mają w założeniu pomóc rodzinom żyjącym z mniejszych pieniędzy. Starać się o taki zasiłek może każdy obywatel Unii Europejskiej, pracujący na terenie Zjednoczonego Królestwa, lub założył tam firmę, i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne; pomoc też można otrzymać, jeśli aktywnie poszukuje się pracy na terenie Wielkiej Brytanii, lub jeśli się w UK studiuje. Trzeba jednak spełnić poniższe wymogi: mieć pieniądze, które pozwolą nam utrzymać się bez korzystania z pomocy, musimy jeszcze mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne – przejdź do serwisu ).

Pieniądze możemy otrzymywać, jeśli dziecko mieszka z nami, oraz gdy przebywa ono poza granicami, pod czyjąś opieką. Pieniądze mamy obowiązek przeznaczyć na utrzymywanie dziecka, kupowanie ubrań, jedzenia, przyborów szkolnych, lecz też prezentów świątecznych czy urodzinowych, a także kieszonkowe.

Gdy mamy legalną pracę, odprowadzamy składki, a przydarzy nam się w pracy wypadek, powinniśmy także dostać za to rekompensatę. Odszkodowania możemy dostać, jeśli np. mieliśmy wypadek samochodowy. Duża część firm, które zajmują się walką o odszkodowania dla nas gwarantuje nam, że nie będziemy ponosić jakichkolwiek kosztów w przypadku, gdy odszkodowania nie dostaniemy. Przeważnie wystarczy jedna wizyta, zebranie kluczowych informacji i złożenie paru podpisów. Możemy dostać od nich auto zastępcze, pomogą nam naprawić uszkodzony pojazd, pomogą uzyskać odpowiednią opiekę lekarską, jeśli ponieśliśmy szkodę na zdrowiu. Jeśli nasze problemy zdrowotne wymagają leczenia z fizykoterapeutą, dostaniemy pomoc od polskiego specjalisty, za którego również nie będziemy płacić. Nie powinniśmy niczym się martwić.