Kłopoty powiązane z rozliczeniami podatkowymi mogą zjawić się już na wczesnym początku naszych działań z rozliczeniami. Sprawy podatkowe w Polsce potrafią być bardzo zawiłe.

W zależności od kwestii, skąd są posiadane dochody musimy rozliczać się różnymi drukami.
Człowiek w hali produkcyjnej

Autor: NASA’s James Webb Space Telescope
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejszy jest PIT 37, za pomocą którego rozliczają się osoby fizyczne. Jest to dokument oddawany przez wszystkich pracowników w ramach rokrocznego rozliczenia za przychód. Tu musimy uważać na parę kwestii. Przede wszystkim nie zapomnijmy, że jeśli mamy parę źródeł zarobku to rozliczamy się w dodatkowych drukach, które na końcu się łącznie podsumowują. Jeśli chodzi o PIT 2016 rok jest bez zmian także, gdy mówimy o rozliczaniu się wraz ze współmałżonkiem – zobacz fakty. Tak jak dotychczas używamy dla obojga osób tego samego druku, w którym dopisujemy tylko jego dane. Tworzenie druku odręcznie grozi niestety z błędami w kalkulacjach. Niezależnie czy rozliczamy PIT 2016 czy inne wcześniejsze na zakończenie zanalizujmy wszystko łącznie raz jeszcze.
Kolejnym dokumentem jest PIT 38. Znany jako rozliczenie od dochodów kapitałowych powiązanych z papierami wartościowymi i udziałami w spółkach – Pitax rozliczy pit 38. Należy pamiętać, że musimy go zrobić, gdy zarobkowo przekażemy posiadane akcje. Kruczkiem jest tu to, iż musimy rozliczyć się również z akcji, które nabędziemy. PIT 38 jest połączony stricte z PIT 8C, który dostaniemy od domu maklerskiego.

W sytuacji zmiany rachunku w okresie podatkowym PIT-8C może nie obejmować wszystkich kosztów nabycia papierów wartościowych.

Z czystym sumieniem zalecam to opracowanie każdemu zwolennikowi takiego zagadnienia. One niewątpliwie także są warte przeczytania.

Warto wtedy przemyśleć kwoty wychodzące z informacji podatkowej.