Pomimo faktu, że nasz świat oparty jest na sprzęcie elektronicznym, to nadal najróżniejsze urządzenia mechaniczne są powszechnie używane w bardzo wielu zastosowaniach. Z tym że ogromnie się powiększyła ich precyzja wykonania, a wszystko przez nowoczesne techniki obróbki. Dzisiaj zdecydowana większość prac wiążących się z obrabianiem metali jest wykonywana za pomocą maszyn sterowanych numerycznie.

Kurs programowania

Autor: Kirsty Pitkin
Źródło: http://www.flickr.com
Początki tych maszyn będą sięgać połowy minionego wieku, a od kiedy pojawiły się możliwości wykorzystania mikroprocesorów stały się bardzo popularne. Obecnie ceny tego typu urządzeń bardzo pospadały, więc nieduże obrabiarki są już w zasięgu większości hobbystów i niewielkich firm. Lecz zakup tego typu urządzenia to jedno, a umiejętność wykonywania na nim dobrych części to drugie. Cyfrowe obrabiarki są programowane w odpowiednim języku, a później po uruchomieniu realizują wprowadzony do pamięci program – . Tym sposobem w kolejnych krokach wykonują element według tego, co ustalił im wcześniej operator urządzenia.

W przeciwieństwie do typowych maszyn na obrabiarkach numerycznych niczego nie ustawia się ręcznie pokrętłami czy dźwigniami. Wszystkie czynności wykonywane są na podstawie napisanego wcześniej programy, więc w rzeczywistości zrobienie elementu polega na przekształceniu rysunku na listę operacji realizowanych przez maszyny (sprawdź:

Tak naprawdę nie będzie to jakaś bardzo tajemna wiedza, organizowane są liczne kursy i szkolenia na operatora cnc , podczas których poznać można dość nowoczesne techniki programistyczne i nauczyć się obsługi nowoczesnych obrabiarek. Ukończenie tego typu kursu może być wstępem do interesującego zawodu, którym jest operator takich urządzeń, zapotrzebowanie na takich pracowników w kraju i zagranicą bez przerwy jest duże i liczyć oni mogą na atrakcyjne zarobki. Osoba, która skończy kurs programowania cnc i dostanie certyfikat ma bardzo dobrze podstawy do tego, żeby poszukać jakiegoś zajęcia w tym zawodzie. Jeżeli się uda coś znaleźć i tam poszerzyć swoje umiejętności, to po jakimś czasie zostać można naprawdę dobrym specjalistą.