Banki to instytucje znane od wielu lat. Służą przede wszystkim do zabezpieczenia pieniędzy własnych klientów poprzez umieszczanie ich na kontach. Jest to właśnie najważniejsza funkcja banków także dzisiaj.

Gotówka

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com
Opcja założenia i prowadzenia swojego konta. Na rachunek taki można w zasadzie w dowolnej chwili wpłacić wybraną kwotę albo wypłacić pieniądze. Do tego zastosowania służą bankomaty – urządzenia opracowane kilkadziesiąt lat temu, które w znaczny sposób ułatwiły ludzkie życie, i pozwoliły na znaczną oszczędność czasu. Poprzez banki można realizować różnorodne transakcje, zwłaszcza że większość banków gwarantuje tak zwane zabezpieczenie kontraktu. Banki są więc w większości instytucjami godnymi zaufania i przekazania swoich pieniędzy.

kredyty (kredyt inwestycyjny dla małych firm) i oszczędności

Poza typową usługą bankową jaką jest posiadanie swojego konta, dużą popularnością cieszą się także te, które mają na celu powiększanie

Karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

oszczędności lub pozyskiwanie dodatkowych środków. Do pierwszego typu usług należą wszelkiego rodzaju lokaty oferowane właśnie przez instytucje bankowe. Wpłaca się określoną kwotę na specjalne konto z określonym oprocentowaniem. Dzięki temu po jakimś czasie pojawiają się odsetki, czyli odbiorca ma z tego zysk. Ogromnie popularne są również kredyty bankowe, będące sposobem na pozyskanie dodatkowej gotówki na konkretnie określone cele. Kredyty udostępniane przez banki opiewają zwykle na sumy dużo wyższe niż pożyczki brane w innych instytucjach.

Posługiwanie się kartą debetową

Aktualnie przy założeniu podstawowego konta bankowego udostępniana jest karta debetowa jak . Zasadniczym zadaniem takiej karty jest pozwalanie na wypłacanie środków za pomocą bankomatu. Ostatnio karty bankowe bardzo chętnie wykorzystywane są także do płacenia za zakupy. Jest tak z względu na możliwość płatności zbliżeniowej, co jest metodą bardzo szybką. Zajmuje bowiem mniej czasu niż zwykła płatność gotówką. Oprócz tego obecnie można dowolnie wybrać wygląd swojej karty zależnie od woli. Z wykorzystaniem numeru karty można obecnie także dokonywać zakupów za pośrednictwem Internetu. Powinno się więc bardzo uważać, by karta nie została zagubiona.