Teraz pozyskanie wykwalifikowanego pracownika bywa bardzo ważnym elementem działalności każdej firmy. Kiedy jednak znajdziemy już taką osobę, która znakomicie sprawdzi się na konkretnym stanowisku, trzeba również zatroszczyć się o ciągły rozwój jej kwalifikacji. Realizuje się to zwykle za pomocą różnego rodzaju szkoleń, wcześniej jednak musimy posiadać wiedzę na temat tego, w jakim zakresie rozwój naszych pracowników nie przebiega tak jakbyśmy tego oczekiwali.

Biznesmen

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Istotne jest zatem zbadanie dokonań personelu i poddanie analizie tego co wciąż należy poprawić. W tymże celu, najczęściej wykonuje się okresowe oceny pracowników przedsiębiorstwa, które mają wykryć wszystkie szwankujące elementy w obowiązkach ludzi zajmujących się zadaniami na konkretnym stanowisku. Obecnie są one stosowane przez znaczną część firm w naszym państwie i przynoszą bardzo dobre efekty.

Wiele ludzi, kiedy słyszy termin ocena okresowa pracownika wyobraża sobie czynności, które mają na celu znalezienie najgorszego pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-matryca-eisenhowera-czy-moze-przydac-sie-w-pracy) w przedsiębiorstwie i dokonanie zwolnień wśród personelu. Z powodu takiego postrzegania sprawy, ocena pracownicza niejednokrotnie rodzi lęk w gronie osób zatrudnionych w konkretnym przedsiębiorstwie. Nie powinno tak jednak być, bo tego typu analizy mają tylko pokazać jak postępuje wzrost umiejętności pracownika na określonym stanowisku. Jeśli wyniki nie będą satysfakcjonujące, następnym krokiem przełożonych ma być poprawa możliwości, dzięki którym taki rozwój ma nastąpić, a nie dokonywanie zwolnień. W związku z tym, ocena pracownicza powinna być postrzegana przez pracowników jako sposobność do pokazania swym przełożonym, niedoskonałości w funkcjonowaniu konkretnych sekcji firmy.

Ocena okresowa pracownika ma miejsce zazwyczaj raz na pół roku albo na rok, a zasady oceniania powinny zależeć przede wszystkim od stanowiska, które zajmuje oceniana osoba – jeśli potrzebujesz sprawdzonego pracownika skorzystaj z usług outsourcingu, które są dostępne pod tym linkiem: . Istnieje kilka najważniejszych sposobów wykonywania takiego rodzaju ocen.

Dwie spośród nich obejmują ocenianie danego pracownika przez osoby z jego najbliższego otoczenia. W przypadku metody określanej jako 360 stopni, oceniają nie tylko współpracownicy oraz szefowie lecz również wybrani klienci, jak również pracownik swoich przełożonych. Z kolei ocena 180 stopni, odrzuca tą drugą część dokonywania oceny, w związku z czym rozwój pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-co-to-jest-ostracyzm-w-pracy-i-jak-sie-objawia) w danych kategoriach jest analizowany przez współpracowników oraz przełożonych.