Posiadanie własnego ”kawałka podłogi” to ambicja wielu Polaków. Jeszcze trzydzieści lat temu mieszkań na rynku nie było za wiele i aby cieszyć się w końcu własnym kątem, skazani byliśmy przez długie lata czekać ze spokojem na przydział lub w tylko sobie znany sposób obłaskawić urzędników mających wpływ na to, kto i na jakie mieszkanie może liczyć. A w dzisiejszych czasach?

Fundusz hipoteczny DOM

Autor: American Advisors Group
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś wszystko się zmieniło, również na rynku mieszkaniowym. Obecnie, teoretycznie każdy może nabyć mieszkanie lub dom, o jakim tylko zamarzy. Teoretycznie, albowiem do pełni szczęścia we własnym gniazdku potrzeba “jedynie ” określonej kwoty pieniędzy. I na tym etapie suma oznacza tysiące, nawet i miliony złotych, a o tak dużych pieniądzach wielu z nas może tylko pomarzyć.

Na szczęście są banki, które chętnie służą pomocą każdemu, kto wykazuje zdolność kredytową. Z ich ofert korzystają zresztą nawet te osoby, które wprawdzie dysponują potrzebną kwotą, ale wolą przeznaczyć ją na inne cele, zaś na zakup nieruchomości zaciągają kredyt hipoteczny. Kredyty dla seniorów również są powszechna praktyką .

Zdolność kredytobiorcy do spłaty kwoty kredytu w umownych terminach płatności, choć jest obowiązkiem, nie jest gwarancją przyznania kredytu hipotecznego.

Fundusz hipoteczny DOM

Autor: FutUndBeidl
Źródło: http://www.flickr.com

Banki wymagają, obok zdolności kredytowej, również odpowiedniego zabezpieczenia spłaty kredytu. Zabezpieczenie kontraktu stanowi, jak sama nazwa wskazuje hipoteka. Dzięki temu wierzyciel, w tym wypadku bank ma gwarancję, że kredytobiorca nie „ucieknie” z przedmiotem zabezpieczenia. Gdyby się okazało, że nie dostosujemy się do umowy, firm (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-hipoteczny) może wystawić przeciwko nam bankowy tytuł egzekucyjny .

Kredyty pod hipotekę to głównie zachęcające oprocentowanie (dzięki zabezpieczeniu hipoteki) a co za tym idzie niższe raty, z powodu udzielenia kredytu na wiele lat. Decyzja odnośnie zaciągnięcia zobowiązania powinna być wcześniej dokładnie przemyślana. Najważniejsze to dostosować odpowiednią ofertę dla siebie a także dobrać ją zgodnie z potrzebami i możliwościami finansowymi.