Trzeba potwierdzić, że rok 2015 był naprawdę dobry dla branży hotelarskiej w Polsce. To zwłaszcza ważne, gdyż w poprzednich latach nie zawsze było dobrze. Po świetnym 2012 roku, gdy odbywały się w naszym kraju ME w piłce nożnej, branża hotelowa zaliczyła słabszy okres w latach 2013-2014. Spora część różnorodnych obiektów, w lepszym i gorszym standardzie, zaliczyła w tamtym okresie pogorszenie wyników. Dopiero w poprzednim roku znacznie się poprawiło, a to dzięki pokaźnemu wzrostowi obłożenia, a także długo oczekiwanej poprawie średniej ceny. Zwłaszcza pozytywnie zaskoczył wskaźnik RevPAR, czyli przychód na dostępny pokój.

konferencja w hotelu

Autor: Events Bali Discovery
Źródło: http://www.flickr.com

Wzrósł on w ubiegłym roku o około dziesięć procent. Zauważalne jest to szczególnie w ekskluzywnych hotelach najwyższej klasy typu Binkowski hotel. W większości dużych polskich ośrodków miejskich wzrósł popyt – jeżeli chodzi o gości krajowych, ale i zagranicznych. W odpowiedzi na ten wzrastający popyt branża hotelowa w Polsce prężnie się rozwija oraz dostosowuje do potrzeb rynku. W ostatnich pięciu latach bardzo wzrosła ilość oferowanych hoteli, bo oddawano do użytku średnio sto nowych hoteli. Np., na koniec 2014 roku funkcjonowało już w Polsce około dwa i pół tysiąca hoteli, jakie gwarantują ponad 120 000 pokoi. Wpływ na bardzo szybki rozwój tego sektora ma faktycznie bardzo dobra kondycja polskiej gospodarki, zwłaszcza, iż znaczna część popytu kreowana jest przez gości głównie z segmentu biznesowego oraz korporacyjnego. Stąd więc, jak wyraźnie widać, tak dobre wyniki zawdzięczamy dalszemu rozwojowi obszaru nowoczesnych usług dla biznesu, zwłaszcza w takich miastach, jak Wrocław, Kraków czy Warszawa.

Warszawa to na pewno największy rynek hotelowy w naszym kraju i to pod różnym kątem, zarówno więc pod kątem podaży pokoi hotelowych, ale i popytu na miejsca noclegowe.https://www.pitprojekt.pl/bazawiedzy/pit-a-odliczenia-za-internet/ odliczenia za internetRównież w mniejszych niż Warszawa miastach, dostrzegalny jest naprawdę pozytywny trend. Optymalnym przykładem są Kielce i wspomniany wcześniej Binkowski Hotel (sporo więcej przeczytasz pod tym adresem). Jak tendencja zostanie utrzymana, to możemy być pewni, iż w przyszłości będzie jeszcze bardziej obiecująco, a na pewno tak samo dobrze, jak teraz. Patrząc na to co się dzieje, możemy właśnie tak przypuszczać.