Prowadząc własną firmę pamiętać trzeba o wszystkich procedurach dotyczących rozliczeń za dany okres czasu. Warto zapoznać się z systemem takiego rozliczenia, jest to zasada memoriałowa. Polega ona na tym, że w księgach rachunkowych należy ująć wszelkie przychody, osiągnięte w danym roku obrotowym. Wedle tej regulacji wpływy zatwierdza się w momencie ich wystąpienia, a nie dopiero po otrzymaniu wpłaty czy przelewu. Przykładowo jeżeli posiadacz firmy uzyskał formalnie środki pod koniec grudnia 2015 r, lecz pieniądze pojawiły się na koncie dopiero początkiem stycznia 2016 r. Tenże dochód, jak głosi zasada memoriałowa, jest wliczany do roku 2015.

samochód używany

Autor: FotoSleuth
Źródło: http://www.flickr.com
W celu dokładniejszego wyjaśnienia tego mechanizmu, poprzeć się można opisem przykładowej sytuacji (na temat zasady memoriałowej). Jeśli wynagrodzenie pracownika za miesiąc grudzień, zostaje uregulowane aż w styczniu kolejnego roku, pracodawca według tego prawa powinien rozliczyć się z kosztów wygenerowanych w grudniu. Nie liczy się data realizacji transakcji, lecz jej zawarcia. Oczywiście należy wiedzieć, że stosownym podatkiem objęta jest również sprzedaż samochodów używanych (czytaj na Cenie Biznesu).

Jeśli prowadzący działalność gospodarczą chce sprzedać pojazd należący do firmy musi znać kwestie regulujące opodatkowanie tej transakcji. Znajomość przepisów o opodatkowaniu za sprzedaż samochodów używanych zależne jest od charakteru użytkowania pojazdu. Należy ustalić, czy był on stosowany jedynie w celach zawodowych czy też do celów prywatnych. Od tego będzie uzależniona wysokość kwoty zwrotu podatku.

Rozwój techniki i Internetu bardzo uprościł sposób rozliczania się. Wygodną dla nas formą stały się tak zwane e podatki (więcej o e podatkach). Dzięki sieci internetowej większość z nas zyskuje znaczną ilość czasu nie stojąc w kolejkach Urzędu Skarbowego. Ten nowoczesny wariant rozliczania niezwykle usprawniła system formalności z tym związanych. Jeśli więc planujesz założyć firmę należy koniecznie zainteresować się kwestią rozliczenia podatkowego za wszelki uzyskany przychód i zdecydować się na najwygodniejszą i łatwą formę rozliczenia w postaci takiej jak e podatki.