Każdy właściciel firmy, zwłaszcza jeżeli zatrudnia ludzi, ma do wypełnienia szereg obowiązków względem rozmaitych urzędów. Jeśli firma nie jest duża, w miesiącu wystawia się kilka dokumentów, to pokusić się można o to, żeby samodzielnie wszystko prowadzić. Lecz ostatnio ceny księgowych usług są tak niskie, że w wielu przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie ze wsparcia jakiegoś biura rachunkowego.

zus

Autor: Joel Bombardier
Źródło: http://www.flickr.com
Korzyści z tego są wielorakie. Przede wszystkim zawodowi księgowi są na bieżąco z przepisami, które niestety w Polsce bardzo szybko się zmieniają. Samodzielne śledzenie wszystkich zmian wymaga sporej ilości czasu, a i tak mogłoby się okazać, że się umknie że zmieniły się zasady odliczenia od podatku niektórych kosztów – więcej informacji. Następnym plusem jest to, że jeśli biuro posiada polisę od odpowiedzialności cywilnej, to będzie to bardzo przydatną ochroną. Co prawda przed urzędnikami bez przerwy odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, ale w razie czego będzie można walczyć o odszkodowanie.

Po nawiązaniu współpracy z biurem księgowym będzie ono przejmować wszystkie sprawy związane z księgowością w firmie, a jeżeli będzie się zatrudniać pracowników, to również z ich obsługą. W praktycznie każdej firmie, bez względu na to, jak jest duża, podstawą będą odpowiednie informacje. Żeby rzetelnie policzyć należne podatki i zobowiązania właściciel musi przekazać wszystkie wystawione dokumenty sprzedaży, faktury zakupowe i pozostałe koszty mogące mieć wpływ na podatki.

Niezwykle pomocy będzie do tego nawet prościutki program kpir, przy pomocy którego wszystko zostanie zewidencjonowane i policzone – więcej o programie kpir. W przypadku spraw kadrowych należy też dostarczyć komplet informacji o zatrudnionych. Żeby prawidłowo dało się wyliczyć wypłaty, to biuro musi mieć informację o tym, czy ktoś ma zwykły wypoczynkowy urlop, urlop wychowawczy zus czy też w ostatnim czasie poszedł na zwolnienie lekarskie – Pordnik Wfirma. Dopiero jak firma dostarczy wszystkie konieczne dokumenty, to będzie można porządnie i bez pomyłek policzyć wszystkie niezbędne rzeczy.