W bankowości, tak jak w innych dziedzinach zmiany postępują błyskawicznie i potrafią być niezwykle konkretne, oddziałując na życie wielu z nas. To nie jedynie zmiana szczegółów, jak inne karty kredytowe, lecz większe i bardziej wpływające na nasze życie, zmiany. Tak się dzieje też w tym roku, tym bardziej, że przed nami zmiany w dziedzinie kredytów hipotecznych. Powinniśmy być gotowym na te zmiany i wiedzieć dokładnie, co się zmieni. Zmiany, jakie nas czekają mają swoje pozytywne, lecz jednak również złe strony.

amerykańska karta kredytowa

Autor: TheTruthAbout
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej dostrzegalną zmianą jest wzrost w kwestii wkładu własnego. Obecnie to wygląda tak, że kredytobiorca powinien wykazać się wkładem ledwie na poziomie pięciu procent wartości nieruchomości. Od 2015 roku ten wkład wzrośnie już do dziesięciu procent. Wydaje się niezbyt dużo, jednak jest to spora podwyżka, bo zakup mieszkania to inne koszty, jak podatek PCC, czyli dwa procent wartości rynkowej nieruchomości, ale też wycena nieruchomości, należność dla notariusza czy bankowe prowizje. To oznacza, iż przykładowo kupno mieszkania o wartości 300 000 złotych będzie skutkował posiadaniem swojego wkładu w kwocie 40 – 50 złotych. Dla wielu z nas to ogromne pieniądze, wręcz nierealne do zdobycia. Dodatkowo, taki wkład własny nie powinien pochodzić z kredytu. Szczegóły na stronie .

karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje jednakowoż możliwość otrzymania kredytu bez posiadania środków własnych. Dzieje się tak w sytuacji zakupu nieruchomości nieoszacowanej. Na rynku jest parę banków, które odbierają rekomendację na temat wkładu własnego trochę w inny sposób. A mianowicie, iż do takiego wkładu można zaliczyć różnicę pomiędzy rynkową wartością nieruchomości a wartością transakcyjną. To oznacza, że skoro wycena nieruchomości wykaże, iż rynkowa wartość widnieje wyżej niż transakcyjna, to różnica ta będzie wliczona do wkładu własnego. Z pewnością to rozwiązanie będzie pomocne dla osób bez szans na środki własne w pełnym wymiarze. Zerknij koniecznie w tym źródle – .

Zmianie także ulegną niektóre przepisy w programie Mieszkanie dla Młodych. Z tego, co możemy już dziś wywnioskować te zmiany będą raczej dość dobre. Mimo to, jak to najczęściej bywa w tego typu zmianach, to co dla jednej grupy osób będzie bardziej pomocne, innym może się nie spodobać. Dlatego także takie przepisy należy interpretować zdecydowanie w odniesieniu do pojedynczych osób. Zawsze jednak wszystko wychodzi w praktyce, więc powinniśmy poczekać na wejście przepisów w życie i wtedy naprawdę zobaczyć, jak działają te zmiany.