Sklepy internetowe stają się coraz popularniejsze jako punkt dokonywania zakupów, stanowiąc alternatywę i konkurencję dla tradycyjnego handlu. Decyduje o tym przede wszystkim funkcjonalność. Pomimo tego zarówno klienci, jak i właściciele sklepów internetowych skarżą się na pewne niedogodności specyficzne dla sprzedaży elektronicznej.

zasady zakupów internetowych

Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Konsumenci pragnęliby być lepiej obsługiwani przez dobrze zorientowanych konsultantów infolinii. Brakuje im dokładnych charakterystyk produktów i naturalnych zdjęć. Życzyliby sobie także unikania nieprzyjemnych zdarzeń związanych ze zwrotem lub reklamacją towaru. Z kolei sprzedawcy skarżą się na klientów wykorzystujących swoje uprawnienia, na przykład zamawiających artykuły, których nie chcą potem odebrać.

Ostatnio niemiłosiernie uciążliwym postępowaniem, zwłaszcza dla niedużych e-sklepów, stało się pozywanie do sądu właścicieli, którzy błędnie napisali regulamin swojej witryny (zasady zakupów internetowych).

Kliknij ten odnośnik i poznaj tam uwagi na nasz temat. Jeżeli wynikną jakieś wątpliwości, to szybko Ci na wszystkie odpowiemy.

Niektórzy radcy prawni lub instytucje deklarujące ochotę obrony przywilejów klientów, wyszukują nieprawidłowe zapisy i składają doniesienie o o przekroczeniu uprawnień. W tej sytuacji sprzedawcy imają się różnych rozwiązań, próbując na przykład chować instrukcję sklepu przed wyszukiwarkami lub w ogóle nie wywieszając go w sklepie i przedkładając go dopiero na żądanie przyszłego klienta.

sklep internetowy

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Mocodawca nie pozostawia jednak wątpliwości co do tego, że właściciel sklepu musi posiadać uregulowania dotyczące funkcjonowania e-sklepu i wykładać go do wglądu klientom. Zgodnie z regulacjami ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną sporządzony przez usługodawcę regulamin, musi zawierać kategorię i obszar wykonywanych świadczeń, okoliczności wykonywania tych usług, wymagania techniczne oraz ograniczenie dostarczania treści bezprawnych, warunki podpisywania i rozwiązywania umów oraz tryb postępowania reklamacyjnego. Niemniej jednak stworzenie prawidłowego regulaminu sklepu, nastręcza przedsiębiorcom mnóstwo trudności.

Być może ciekawe będą dane, które ma proponowana witryna. Jeśli masz ochotę zgłębić więcej, to wejdź tu i starannie zobacz te wiadomości.

W wypadkach niepewnych należny skonsultować się z prawnikiem. Zamierzając skorzystać z takiego wsparcia, warto mieć szkicowy regulamin e-sklepu.