Monety kolekcjonerskie i plany ich wypuszczenia na bieżący rok

Zadaniem Narodowego Banku Polskiego oprócz emisji monet powszechnego obiegu jest również emisja monet kolekcjonerskich. Oprócz tego, iż są one cenną zdobyczą dla kolekcjonerów, również można nimi płacić na obszarze Polski. Aktualnie te monety są oferowane w trzech grupach: monety srebrne o nominałach 10 zł i 20 zł, złote – nominały 100 i 200zł oraz monety nordic gold o nominale 2 zł. Ostatnia z grup to monety wykonane ze stopu nordyckiego Jego charakterystyczną cechą jest złoty kolor, choć w tym stopie nie występuje złoto. Taka barwa to zasługa dość wysokiego udziału miedzi.

Kredyt

Źródło: http://pixabay.com
Wszyscy, którzy lokują swój kapitał w szeroko pojętą numizmatykę, wiedzą, że często są to bardzo opłacalne inwestycje. Niektóre monety – snmw.pl kolekcjonerskie zyskują na wartości, jeszcze przed ich emisją. Dobrze jest więc śledzić aktualne plany emisyjne monet, które podaje Narodowy Bank Polski na swojej witrynie internetowej. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład takie monety jak:
– 200 Lat Orderu Virtuti Militari, 50000zł, 1992r
– XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie Turyn, 200zł, 2006r
– Rybak, 5zł, 1974r

Jednak te monety (hiperłącze do serwisu) zostały już wyemitowane. Aby dowiedzieć się jakie będą nowe monety, numizmatycy zaglądają do bieżącego planu emisji monet na 2009 rok. Przewiduje on emisję jeszcze w tym roku między innymi następujących monet: (część z nich została już wyemitowana w chwili pisania tego artykułu)
– Historia Jazdy Polskiej – Husarz XVII wiek, 10zł
– 100 rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, 100zł
– Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej – Czesław Niemen, 10zł
– Polacy ratujący Żydów – Irena Sendlerowa, 20zł

Warto pamiętać, iż nie wszystkie monety kolekcjonerskie zyskują na wartości jeszcze przed emisją. Im mniejszy jest nakład emisyjny tym mocniejsze zainteresowanie ze strony kolekcjonerów oraz inwestorów. Osoby znające tą branżę dokładnie wiedzą, że na zyski z monet trzeba poczekać – nieraz dosyć długo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*