Czym jest wózek widłowy? W których miejscach ma zastosowanie? Jakie są jego rodzaje?

Wózki widłowe mają zastosowanie w wielu dziedzinach, najbardziej często natomiast są one stosowane w wielkich magazynach oraz w ogrodnictwie. Panuje duża konkurencja w firmach, które trudnią się produkcją wózków widłowych, a również pozostałych specjalistycznych urządzeń dla podmiotów gospodarczych. Nie zapominajmy, iż jak planujemy zakupić wózek widłowy powinniśmy mieć 100% pewności, która tyczy się podejmowanej decyzji. By tak właśnie się stało musimy wiedzieć więcej na ten temat. Takie informacje dostarczy ci ten artykuł.

wózek widłowy

Autor: Michael Gil
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku specjalistycznych maszyn przewodzi zdecydowanie japońska technika. Co tu wiele mówić, łączy ona niezawodność z nowoczesnością oraz użytecznością. Japońskie wózki wykonane są z wielką drobiazgowością, dzięki czemu każdy element lub części do wózków widłowych mają dłuższą żywotność. Ponadto, Japończycy projektując wózek pamiętają o kierowcy, dlatego starają się produkować wygodne sprzęty, w jakich wszystko jest ergonomicznie rozlokowane. To sprawia, iż kierowca może optymalnie wykorzystywać sprzęt .

Niekiedy jest tak, iż klient nie jest do końca pewny, który rodzaj wózka zakupić. Nic straconego, gdyż wiele firm pozwala na wynajem (biura na wynajem Dąbrowa) maszyny, żeby klient mógł sprawdzić, czy konkretny model faktycznie realizuje w praktyce jego oczekiwania. Wyróżnić możemy wózki widłowe standardowe. Często są one obecne w magazynach. Są też wózki boczne, najbardziej najlepiej przystosowane do przenoszenia podłużnych elementów. Wyróżnić również musimy terenowe modele, jakie są faktycznie do zadań specjalnych, ponieważ pokonują różnorodne przeszkody, jakie pojawią się na ich drodze. Wózki widłowe mogą mieć specjalne podesty ruchome, co oznacza podnośniki o określonej konstrukcji. Są w stanie unieść operatora na wysokość kilku pięter.

załadunek
Wyróżnić powinniśmy trzy rodzaje takich podestów. Pierwsze z nich – podesty nożycowe, stosuje się najczęściej na różnorodnych budowach. Podesty ramieniowe mają wykorzystywane są na robotach montażowych. Ostatnie, podesty teleskopowe, są najbardziej odpowiednie do użytkowania na największych możliwych wysokościach. Jak więc widzimy, wybór najlepszego wózka widłowego to nie taka łatwa sprawa, bo mamy możliwość wybrania spośród różnorodnych rodzajów. A każdy z nich ma inne przeznaczenie.