Nadeszła pora na złożenie rozliczenia podatkowego? Dowiedz się, o czym pamiętać

Rozliczanie podatku to powinność każdej osoby, która płaci podatki. Trzeba wykonywać to w każdym roku kalendarzowym, termin zaś, w jakim powinniśmy to zrobić, mija 30 kwietnia i jest to rozliczenie za rok miniony. Niejednokrotnie przypominamy sobie o tym o wiele za późno oraz z pośpiechu możemy zapomnieć o istotnych kwestiach, zatem dobrze wiedzieć, o czym pamiętać, kiedy właśnie planujemy złożyć PIT 2016.

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Nade wszystko należy pamiętać o podaniu identyfikatora podatkowego, jakim jest nie jedynie NIP, ale również numer PESEL. PESEL wpisują jednakże wyłącznie osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są podatnikami VAT i nie opłacają składek ZUS. Należy o tym pamiętać, ponieważ wszyscy inni są zobowiązani podać numer NIP.

W tym miejscu znajdziesz ciekawe informacje na prezentowany wątek, zatem jeżeli to zagadnienie jest dla Ciebie intrygujące, to kliknij odsyłacz do witryny.

Co z osobami, jakie w minionym roku zawiesiły swą działalność gospodarczą? Wtedy także trzeba podać NIP, mimo iż firma może już nie istnieć. W zeznaniu trzeba także nieodzownie podać adres zamieszkania jak najbardziej odnosząc się do odpowiedniego roku podatkowego. Następną istotną informacją, jaką należy umieścić, jest podanie informacji, gdzie chcemy dostać zwrot nadpłaty.

Mamy do wyboru trzy opcje – wypłata w kasie, przekaz pocztą albo przelew na rachunek bankowy, którego numer zapiszemy we właściwym polu uzupełnianych dokumentów.

Jeżeli spodobał Ci się ten tekst, to na pewno zainteresują Cię również praktyczne informacje (https://super-edu.pl/korepetycje/biologia/lodz), które znajdziesz tu – one pochłoną Cię bez reszty.

Trzeba też pamiętać, że jeżeli czas na złożenie deklaracji podatkowej odrobinę za mocno nam się skurczył, powinniśmy zrobić wszystko, by jednak zdążyć je dostarczyć (rozliczenie pit 2016 online). W innym wypadku może czekać nas kara pieniężna, jaka faktycznie naruszy nasz budżet, gdyż to kwota rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Nie zezwólmy zatem na to, aby doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy będziemy nią obciążeni. To z pewnością nic przyjemnego, tym bardziej, że niedługo okres wakacyjny i gotówkę korzystniej jest spożytkować na inne cele.

kobieta rozliczająca pit
By uprościć sobie zadanie i nieco usprawnić cały proces, przede wszystkim omijając kolejki, które niewątpliwie czekają nas w Urzędach Skarbowych, można ściągnąć darmowy program PIT 2016. Umożliwia on nie tylko wypełnić potrzebne dokumenty nie opuszczając własnego domu, lecz także przesłać je do odpowiedniej instytucji. To zdecydowane ułatwienie, z którego niezaprzeczalnie warto jest skorzystać.