Dostałeś spadek? i co z nim począć? – urzędy, specjaliści do jakich należy się zwrócić po uzyskaniu spadku – przykład Warszawy.

Spadek niekiedy może być darem niebios, jednak może również okazać się przekleństwem dla spadkobiercy, zwłaszcza jeśli ma w sobie długi „hojnego” krewnego. Aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia dobrze jest zwrócić się do właściwych instytucji w celu weryfikacji wartości nowego nabytku. Spadek możemy przyjąć lub nie. Przed takim działaniem można skorzystać z usług zawodowca takiego jak rzeczoznawca majątkowy. Wawa, jako największe miasto w Polsce będzie tego dobrym przykładem.

Pieniądze

Autor: christopher_brown
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym w tym mieście poza typowymi problemami związanymi ze spadkami pojawia się kolejny – właściciele działek bezprawnie wywłaszczeni przez władze PRL, których potomkowie lub osoby, którym oni dali do tego prawa żądają się zwrotu majątków. Po otrzymaniu wiadomości o spadku w najpierw należy sprawdzić czy działka na której jest usytuowany obiekt nie jest obciążona tego typu zaszłościami historycznymi (w sieci można znaleźć plany tych działek). Następnie należy sprawdzić czy mieszkanie nie jest obciążone należnościami, aby to uczynić należy zwrócić się do sądu z wnioskiem o wykonanie tzw. spisu inwentarza (wykonuje to komornik).

Ten artykuł jest pasjonujący, jednak warto poznać również inne takiego rodzaju posty. Z tego powodu zobacz szczegóły (http://www.kancelaria-adwokat.biz/oferta/prawo-administracyjne/), które także okażą się dla Ciebie pomocne.

Na przyjęcie bądź odrzucenie spadku spadkobierca ma 6 miesięcy (czas liczy sie od momentu, w którym dostał informację o spadku). Spadek można przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, to znaczy, że w przypadku obciążenia długami spadkobierca spłaca je tylko do wysokości wartości uzyskanego spadku (jeśli otrzymaliśmy mieszkanie warte 200 tys. złotych, a jest ono z długiem w wysokości 250 tys. złotych spłacamy tylko 200 tys. zł).

Ciążący spadek można odrzucić, jednak należy pamiętać, iż w przypadku tego rozwiązania problemu majątek przechodzi na kolejne pokolenie, z rodziców na synów i córki, którzy to znów mogą spadek przyjąć lub nie. Problem pojawia się w przypadku person, które nie ukończyły 18 roku życia, i nie mogą samodzielnie odrzucić spadku (wtedy sąd opiekuńczy może zadecydować czy dać prawo prawnym opiekunom małoletniego do odrzucenia w jego imieniu spadku). Warto zaznaczyć, że kredyty spadkodawcy równiez się dziedziczy, podobnie jak kredyty i opłaty. Należy pamiętać o wyrejestrowaniu denata ze spółdzielni mieszkaniowej i zamknięciu jego umów z różnymi usługodawcami (firmy często proszą o uzupełnienie wniosku i przesłanie kserokopii aktu zgonu). Jeśli spadkobierca jest skłonny przyjąć spadek to do działania powinien przystąpić on, a w przypadku osób jak rzeczoznawca majątkowy Warszawy dominuje w przedstawicieli tego zawodu.

Biznes

Źródło: flickr.com
Taki człowiek wyceni wartość posiadanego spadk. Jest to wymagane zwłaszcza gdy w część majątku wchodzą wiekowe przedmioty, obrazy lub elementy, których wartości nie jesteśmy pewni. Rzeczoznawca majątkowy powinien być człowiekiem wiarygodnym, najlepiej wziąć kogoś z polecenia albo zwrócić się do renomowanego przedsiębiorstwa zajmującego się tego typu działalnością również wyszukać nazwisko danego rzeczoznawcy w Internecie i zweryfikować krążące wokół niego opinie, jednak w przypadku tej ostatniej metody należy być ostrożnym. Warszawa jest znana z dużej konkurencji, również na tym rynku, może się więc pojawić opinia złego konkurenta, szkalująca pozytywne imię danej osoby. W przypadku dziedziczenia spadku ważna jest też kooperacja z bankami, zarówno w zakresie spłacania ewentualnego kredytu, jak i uzyskania dostępu do konta lub wielu kont (niekiedy utajonych) spadkodawcy. Nad przyjęciem bądź odrzuceniem spadku warto dobrze się zastanowić i nie działać pochopnie. Należy pamiętać, że na podjęcie decyzji mamy pół roku.