Jak najskuteczniej rozliczyć własny PIT?

Każda z person, która pracowała w dowolnym wymiarze godzin w poprzednim roku, jest zobowiązana do końca kwietnia złożyć deklarację Pity 2015. Jeżeli ktokolwiek to zaniedba, spotkają go spore grzywny, dlatego należy o tym koniecznie pamiętać. Mamy przynajmniej trzy inne alternatywy aby tego dokonać: wynająć księgową, użyć konkretnego programu komputerowego, bądź rozliczyć się online. Która z tych metod jest najlepsza dla ciebie?

podatki

Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli prowadzimy swoją działalność gospodarczą i musimy rozliczyć się z wielu źródeł dochodu, wypełniając zarówno pit 37 i 36, najłatwiejszą opcją będzie znalezienie księgowej. Oczywiście są persony, które nawet najmocniej zagmatwane deklaracje umieją wykonać samodzielnie, lecz pamiętajmy, że właściciele przedsiębiorstw są szczególnie monitorowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może być tym prędzej zauważony. Opłacenie księgowej oczywiście jest odpłatne, jednak raz na rok można sobie na to pozwolić, chociażby dla świętego spokoju (więcej u źródła).

Najbardziej popularną metodą aby okiełznać Pity 2015, jest ściągnięcie na naszym komputerze odpowiedniego programu. Jeżeli posiadamy tylko jedno źródło przychodu, jest to opcja niezwykle prosta. Programy w większości przypadków są darmowe, jednak umieszczone są w nich reklamy.

Masz ochotę poznać inny aspekt prezentowanej sprawy? Przeczytaj więcej porad tutaj (https://biuro-protax.pl/) – one zapewne mogą rzucić nowe światło na analizowany problem.

Należy tutaj działać krok po kroku, a z pewnością wszystko poprawnie wypełnimy, jeśli będziemy uważni. Wyłącznym ich minusem, jest brak możliwości wyboru fundacji, której przekazujemy nasz 1% podatku – jest ona z góry wybrana.

Metodą, która pojawiła się kilka lat temu i cieszy się coraz większa popularnością, jest wypełnianie deklaracji przez internet. Nieważne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona przystosowana do każdego typu. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to stworzenie podpisu elektronicznego – do wyrobienia w lokalnym urzędzie skarbowym. Jeśli jednak go nie posiadamy, możemy zamiast niego umieścić po prostu naszą ubiegłoroczną kwotę przychodu – będzie to wystarczające aby rozliczyć Pity 2015 online. Interesująca strona: link.

Posiadamy parę opcji sporządzenia deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Każda jest dedykowana dla płatników różnego typu, możemy po prostu wybrać tą, która wydaje nam się najwłaściwszą dla nas. Jeśli twoje dochody pochodziły z wielu miejsc, lepiej zatrudnić księgową, która bez problemu opanuje za nas ten chaos. Jeśli jednak otrzymaliśmy jedynie pit 37, poradzimy sobie w pojedynkę, z pomocą konkretnej aplikacji.