Jak rozumieć windykację? Czy to zjawisko jak egzekucja komornicza? Co musimy wiedzieć na ten temat?

Coraz więcej naszych rodaków zadłuża się w różnych instytucjach finansowych, dostępna jest bowiem wielka ilość różnych kredytów, chwilówek oraz pożyczek. Wszystko to jest pomocne, dopóki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie możemy terminowo oddawać należności. W tej sytuacji może się pojawić windykacja, jednakże musimy mieć na uwadze, że windykacja to nie to samo, co egzekucja komornicza.

windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż najważniejszy cel zdaje się być podobny, czyli odzyskanie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na zupełnie odmiennych prawach. Windykacja bowiem jest typem mediacji między dłużnikiem a osobą lub instytucją, jaka zaoferowała pożyczkę (więcej: – zobacz). Dość często musi opierać się na dialogu i negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje inną jednostkę lub firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi zaś wszystko, ażeby dobrowolnie podpisał on ugodę. Dzięki temu rzeczywisty jest kompromis, jaki uwzględnia wymagania i możliwości jednej, jak i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, iż osoba, jaka chce odzyskać swoje pieniądze musi zwrócić się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości sytuacji wierzyciel odzyskuje należne mu raty (zobacz zweryfikuj u źródła), jakie są oczywiście pomniejszone o prowizję. To bardzo wygodne, bo tego typu klient nie musi przejmować się całym procesem osobiście. Mamy dwie najbardziej znane rodzaje windykacji. Pierwsza z nich to polubowna, polega ona na wysyłaniu monitów oraz regularnym przypominaniu dłużnikowi, iż musi oddać należne pieniądze. Kopieniądze (kantor wymiany walut) bardziej konkretna – sądowa, bowiem jak nie będzie działać polubowny sposób, to firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu. W tego typu sytuacji sąd może zarządzić zwrot dóbr, natomiast do akcji wkracza komornik.

długi

Autor: Kat R
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika jak najbardziej zawsze najkorzystniejszym wyjściem będzie windykacja polubowna, ponieważ istnieje szansa, iż będziemy w stanie dogadać i nie popaść w kolejne kłopoty. Najlepiej również pamiętać, iż zarówno wierzycielowi, jak i reprezentującej go firmie windykacyjnej, generalnie zależy na odzyskaniu pieniędzy. Dzięki temu więc będą dokonywać wszystkiego, ażeby dłużnik był w stanie spłacać swoje zobowiązanie, choćby w ratach. Jak więc widać windykacja nie jest tak restrykcyjna jak egzekucja komornicza, gdyż w jej trakcie dłużnik ma okazję, aby bez sądu oddać pieniądze.