Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwota wolna od podatku jest za niska

Podatników czekają zmiany w rozliczeniach PIT. Są one nieuchronne. 1 stycznia 2016 roku mają zacząć funkcjonować przepisy podwyższające tak zwaną kwotę wolną od podatku. Jakie będzie to miało skutki dla budżetu kraju, jak i pracowników oraz pracodawców?Zmiany spowodują, iż będzie żyło się nieco lepiej, a może wręcz odwrotnie? Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł i nie była zwiększana od kilku lat. Projekt ustawy, zaproponowany przez prezydenta ma to zmienić i dostosować próg do obecnie panującej sytuacji społecznej i gospodarczej.

deklaracja pit

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Propozycja zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8000 zł.

Czy uważasz, że znajdziesz konieczne informacje w odniesieniu do opisywanego tematu? Oczywiście, że tak – przejdź do podstrony (http://www.mennicapoznanska.com/kategoria/srebro/) i kliknij w link tutaj.

Analogicznie do zwiększenia kwoty wolnej od podatku, ta zmniejszająca również zostanie podniesiona z 556,02 zł do 1440 zł. Co program PIT oznacza dla budżetu Polski? – mniejsze wpływy z tytułu podatku od osób fizycznych. Niesie to pewne, negatywne konsekwencje dla samorządów terytorialnych, których sporą część budżetu, bo blisko 40% stanowią właśnie wpływy z tego tytułu. Optymiści zakładają jednak, że dzięki takiemu rozwiązaniu nastąpi wzrost konsumpcji, co z kolei przełoży się na zwiększenie wpływów do budżetu państwa od osób fizycznych. Czy PITy 2016 okażą się strzałem w dziesiątkę czy wręcz przeciwnie jeśli chodzi o finanse kraju, okaże się w praktyce. Specjaliści twierdzą, że program PIT 2016 jest świetnym rozwiązaniem dla pracowników oraz pracodawców – . Piersi z wymienionych powinni osiągać realnie wyższe zyski z tytułu stosunku pracy, gdyż wzrost kwoty wolnej od podatku będzie miał przełożenie na wzrost wynagrodzenia netto. Właściciele firm z kolei nie zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami, a więc w praktyce będą mogli lepiej wynagrodzić podwładnych, bez konieczności uszczuplania budżetu firmy – .

rozliczanie podatków

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona z powodu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł iż system podatkowy powinien brać pod uwagę możliwość dźwignięcia przez podatnika ciężaru podatku, uzależnionego od zdolności dochodowych. Trybunał Konstytucyjny określił również, iż obecny system jest wadliwy, ponieważ uzależniony jest od sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, a tak nie może być w demokratycznym kraju. W jakim stopniu PITy 2016 przyczynią się do faktycznej poprawy życia statystycznego Polaka, bez straty dla budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego a także pracodawców dużych jak i średnich i małych firm przekonamy się na początku roku, to jest po wejściu ustawy w życie.