Jak przebiega zmiana w organizacji? Do czego się odnosi oraz w jaki sposób należy ją przeprowadzać z pożytkiem dla organizacji i osób w niej pracujących?

Gdy ma miejsce zmiana organizacyjna w firmie, to trzeba być przygotowani na wiele przekształceń. Takie zmiany istniejącego układu przedsiębiorstwa mogą odnosić się do całości albo jakiejś części. Zmiana przewiduje jednocześnie efekty tych przekształceń. Może nastąpić wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba jej wprowadzenia. Zarządzanie takimi zmianami w organizacji to również umiejętność dostosowania tempa zmian jak również metod, które wprowadza się do ulegających zmianie cały czas odczuć pracowników firmy.

biznes

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com

Wiedza na temat działania organizacji, a także znajomość problematyki zmian pozwala na wyciągnięcie wniosków, co do sposobów zrealizowania zmian, dzięki czemu można wypracować model procesu takich przemian. Robienie modyfikacji w organizacji to o tyle kwestia ciężka i złożona, że wymaga od osób kierujących nią nie tylko wiedzy o tendencjach otoczenia i zachowaniu ludzi, lecz także informacji odnośnie procedury wprowadzania zmian. Zarządzanie zmianą w organizacji to całkiem sporo istotnych etapów. W pierwszym etapie istnieje ogromna destabilizacja, lecz jest ona konieczna, aby organizacja mogła ulec zmianie. Odmrożenie takie wiąże się z tworzeniem niepokoju oraz będącego wokół niego przekonania, iż obecny stan nie daje spodziewanych wyników. Po takiej fazie ma miejsce etap, w jakim wdraża są planowanie zmiany. To tak zwany etap przejściowy, kiedy ludziom trzeba zapewnić wsparcie psychologiczne. Czasem do tego etapu zatrudnić trzeba firmy, które świadczą usługi konsultingowe, przez co można w lepszym stopniu zapanować nad tym okresem .

Spójrz na portal oraz prześledź wpis, który na pewno całkowicie Cię pochłonie, gdyż informacje tam zawarte, przyciągają uwagę.

Pracownicy w czasie takiego etapu czują niepokój, firma w związku z tym musi zapewnić osiągnięcie nowej percepcji, dzięki jakiej łatwiej można zrozumieć oraz zaakceptować zmiany.

Pojawia się tu mechanizm redefiniowania własnej konstrukcji osobowej, przez co w ostatecznej grupie zaszczepia się nowsze wartości, normy oraz zachowania, z nimi pracownicy powinni zacząć się utożsamiać. W trzecim i ostatnim etapie utrwala się nowe wzorce działań do czasu, aż będą normą postępowania. Powinna pojawić się gwarancja, że nie nastąpi regres do stanu poprzedniego, dlatego też używane są w tym celu mechanizmy wspierające oraz wzmacniające. Tak przeprowadzona zmiana, ma spore szansę powodzenia. Natomiast trzeba pamiętać, że doświadczenia w tej dziedzinie odgrywa bardzo dużą rolę.