Jakimi sposobami wykonać można proces rekrutacji pracowników, zalety outsourcingu HR.

Jeżeli ktoś będzie prowadził własną firmę to w pewnym momencie stanie przed tym, że musi zatrudnić nowych ludzi. Większość pracodawców szuka ich na własną rękę, co niekiedy może być mocno kłopotliwe i zajmuje sporo czasu.

outsourcing hr
Po umieszczeniu ogłoszeń w prasie albo internecie z reguły otrzyma się pewną ilość zgłoszeń kandydatów. Pewna ich część wcale nie będzie spełniała wymagań, lecz niestety i tak wszystkie je będzie trzeba choć krótko przeglądnąć i zdecydować się na te, które przesłały pasujące osoby. Kolejnym krokiem będą rozmowy z kandydatami, na to trzeba sobie przeznaczyć nawet kilka tygodni, zwłaszcza jeśli będzie więcej odpowiednich kandydatów. Przeważnie po tym etapie zostanie kilka najlepszych osób, pośród których w następnych etapach będzie się wybierać ostatecznie. Tego typu schemat zatrudniania będzie najczęściej spotykany lecz nie jedyny, na przykład rekrutacja do call center realizowana przez jakąś firmę doradczą może wyglądać całkowicie odmiennie, podobnie jak szukanie specjalisty o rzadkich umiejętnościach (rekrutacja do pracy call center).

Zatrudnionym pracownikom trzeba co miesiąc wypłacać wynagrodzenia, liczyć urlopy, chorobowe i resztę świadczeń. Jeśli będzie ich kilkudziesięciu to może być niezbędne zatrudnienie jakiejś osoby jedynie w tym celu. Innym sposobem może być zlecenie całości obsługi pracowników do firmy z zewnątrz – i w takich przypadkach wszystkimi rozliczeniami z zatrudnionymi i prowadzeniem ich ewidencji zajmować się będą pracownicy takiej firmy.

ludzie na tle kontynentów

Źródło: flickr.com
Outsourcing hr staje się coraz popularniejszy, nawet wśród mniejszych firm zauważyć się da rosnące zainteresowanie tego typu usługami. Jedną z największych zalet przeniesienia obsługi kadrowej na zewnątrz jest brak potrzeby organizowania działu kadr i najczęściej ograniczenie kosztów jakie się z tym wiążą. Nie ma co ukrywać, opłacenie jednej faktury raz na miesiąc jest znacznie wygodniejsze niż zatrudnianie kilku ludzi do obsługi reszty załogi. Należy się więc spodziewać, że usługi takie będą coraz popularniejsze wśród właścicieli firm, zwłaszcza że ceny za nie systematycznie spadają.