Co to jest audyt wewnętrzny w własnej firmie?

Procesy zarządzania są bardzo skomplikowane i nie w każdym przypadku przynoszą oczekiwane skutki. Proces ten może jednak zostać naprawdę skutecznie usprawniony, jeśli w firmie wykonany zostanie audyt wewnętrzny. Po co się go wykonuje? System zarządzania środowiskiem opiera się na rozmaitych normach. Jedną z najbardziej ważnych jest międzynarodowa norma ISO. Audytor wewnętrzny ISO 14001:2004 zadba o to, aby firma doskonałe wykorzystywała energię elektryczną oraz materiały wymagane w procesie produkcji.

audytor

Autor: Farther Along
Źródło: http://www.flickr.com

Dodatkową rolą, którą spełnia audytor wewnętrzny ISO 14001:2004 okazuje się być wskazanie w jaki sposób można w firmie zmniejszyć ilość odpadów, które źle wpływają na przyrodę (poznaj szkolenia oferowane przez akademiaecoms.pl). Audyty wewnętrzne to nowość na krajowym rynku. Pojawiły się stosunkowo niedawno, bo mniej więcej szesnaście lat temu. Jednak zdobyły one ogromną popularność. W porównaniu z innymi państwami Europy, przede wszystkim z Europą Zachodnią przeżywają bardzo duży rozkwit. Wiele polskich firm stara się bowiem, aby stosowano w nich międzynarodowe standardy.

Czy szukasz na stronie kredyt konsolidacyjny dla firm czegoś wyjątkowo ciekawego? Zapraszamy zatem do kolejnego wpisu. Musisz jedynie kliknąć w podany link.

Audytor wewnętrzny wykonuje nie tylko kontrolę działalności finansowej przedsiębiorstwa. Może zająć się wieloma innymi aspektami odnoszącymi się do funkcjonowania firmy. Bez wątpienia korzystając z usług audytora wewnętrznego przedsiębiorstwo osiągnie bardzo wiele korzyści. Osoba, która wykona audyt wewnętrzny zgodny z normą 14001:2004 sprawdzi, czy osoby zatrudnione w firmie rzeczywiście dbają o to, aby proces produkcji odbywał się z dbałością o środowisko naturalne. Audyt wewnętrzny w żadnym wypadku nie jest wykonywany bez uprzedniego powiadomienia pracowników. Wielu pracowników myli go jednak z kontrolą w efekcie czego na wieść, że w w przedsiębiorstwie odbędzie audyt odczuwa niczym nie uzasadnione obawy.

w firmie

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Wprawdzie audytor ma wyszukać błędy, ich wykrycie nie jest związane jednak z wyciągnięciem jakichkolwiek konsekwencji wobec kierownictwa oraz zatrudnionych w firmie pracowników. Audytor wskaże te błędy tylko po to, aby można je było usunąć. Za sprawą tego poprawi się działanie firmy. Z audytu wewnętrznego korzyść odnosi nie tylko firma, ale również decydujący się na jej usługi klienci. Audytu nie należy się więc obawiać, a jego przeprowadzenie to wielki krok do przodu w rozwoju przedsiębiorstwa. Musi pamiętać o tym każdy, kto zdecydował się na prowadzenie firmy.