Firmy parajace się windykacją należności jako placówki pomagające innym firmom i osobom prywatnym w odzyskiwaniu zadłużenia.

Windykacja to dosłownie oznacza dochodzenie roszczeń, obronę konieczną, a często zemstę. Od wieków Cesarstwa Rzymskiego działała instytucja prawna rei vindicatio, której zadaniem było kroczenie do odzyskania rzeczy znajdujących się w posiadaniu osoby nieuprawnionej. Współcześnie windykacja należności to dochodzenie własności przy pomocy środków zapisanych w obowiązujących przepisach prawnych.

długi

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Windykacja należności opiera się na dochodzeniu żądań należnych osobie, jaka jest skrzywdzona przez pożyczkobiorcę, również jeżeli chodzi o należności pieniężne, jak i artykuły materialne – Podpisując umowę z osobami zabierającymi towary, czy pożyczającymi walutę posiadamy papier potwierdzający fakt, że powinno być to wszystko zwrócone wedle dat wskazanych przez nas na samym początku.

Pożyczkobiorca podpisując się pod dokumentem daje zgodę na owe wymogi i się ustosunkował do spłaty zadłużenia. Windykacja należności opiera się na odzyskiwaniu długów zarówno od drugich firm będących dłużnikami, jak też od osób indywidualanych, które nie uregulowały np. mandatów, nie regulują rat kredytowych, czy pożyczek, lub wzięły auto, maszyny czy także różne rzeczy w leasing za jakąś okresową opłatą. Niezwrócenie długu równa się również z wpisaniem dłużników w Biurze Informacji Kredytowej, dzięki czemu nawet organizacje finansowe, nie będą udzielały nastepnych kredytów, osobom które są niesłowne.

Odebranie długów nie jest takie łatwe jak może się wydawać. Każdy coś pożycza, czy to w postaci pieniędzy, czy też rzeczy materialnych i jest zmuszony to oddać w deklarowanym okresie, przeważnie objętym umową. Odebranie długów jest celem osób pracujących na

windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com

stanowiskach windykatorów, którzy dzwonią do dłużników z informacjami o jak najszybszym oddaniu długu wobec danej firmy czy osoby.

Powtórne upomnienie jest po krótkim okresie od wykonania pierwszego telefonu, a kolejne upomnienie lub też próba odebrania należności, ma prawo już zostać przekierowana dalej w stronę sądu, albo komornika. Dłużnicy w owych sytuacjach mają tylko jedyne rozwiązanie – oddać dług (internetowa giełda długów) wzięty we wskazanej wysokości. Wszystkie wiadomosci o toku procesu windykacyjnego i spraw oddanych w ręce komorników odnajdziemy też na stronach internetowych, które są poświęcone dłużnikom, jak też osobom skrzywdzonym przez dłużników.