Życie nie zawsze bywa usłane różami i nasze stosunki z szefem są w stanie nas doprowadzać do szału

Niestety nierzadko zdarza się, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać w pracy. Przyczyn jest niestety kilka.
Są tacy, którzy mają pracę idealną. Po prostu wszystko im pasuje: miejsce pracy, kierownik, godziny pracy, współpracownicy, zadania i nawet wypłata.

kodeks pracy

Autor: Wawel Service
Szkolenie

Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu osób jest raczej niewiele, bo cuda nie zdarzają się codziennie. Dużo jest jednak ludzi, którzy powtarzają, że minusy ich pracy są na tyle nieirytujące, że są w stanie sobie z tym wszystkim jakoś dać radę. Czasami jednak sytuacja jest tak bardzo toksyczna, że trzeba pomyśleć o odwrocie. Korzystnym wyjściem będzie wtedy poszukiwanie nowej posady. Kiedy w końcu ją znajdziemy, to w dotychczasowym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie.

Jeśli omawiana problematyka Cię wciąga, to masz możliwość uzyskać zbliżone informacje na podnoszone zagadnienie. Po to odwiedź serwis www gwarancja wadialna.

Może ono ciągnąć się nawet do 3 miesięcy (w zależności od tego, ile lat tam przepracowaliśmy). Jednak możemy zaproponować przełożonemu rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Będzie to najkorzystniejsze wyjście dla tych, którym zależy na czasie lub dla tych, którzy nie są w stanie już wytrzymać siedzenia w znienawidzonym miejscu. Dobrze będzie zaproponować szefowi jakąś konkretną datę. Może, ale w ogóle nie musi się on na nią zgodzić. Powinniśmy jednak dążyć do ugody. Można dla przykładu zaproponować, że w czasie, kiedy będziemy jeszcze obecni w firmie, przyuczymy nową osobę na nasze miejsce. Powinniśmy wówczas również wybrać nasz zaległy urlop.

Ważne jest to, by być świadomym tego, że tego typu porozumienie należy zawrzeć na piśmie. Umowy ustne w tym wypadku nie wchodzą tutaj w grę.