Powinniśmy dowiedzieć się czy nie powinniśmy wypełnić pit 38

Zobaczmy kto się rozlicza przez pit 38

Jeżeli zbliża się okres rozliczeniowy, musimy dokładnie zobaczyć, które z pism musimy wypisać, tak żeby mieć świadomość, że nasze rozliczenie będzie wykonane w prawidłowy sposób oraz nie będziemy przywoływani do jego poprawienia.

dokumentacja podatkowa

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego warto przeczytać, który pit odnosi się do jakich rozliczeń i kto musi je wypisywać. W momencie gdy w danym roku rozliczeniowym sprzedaliśmy nasze papiery wartościowe, albo udziały w spółkach, konieczne będzie wypisanie dokumentu pit 38. Pomoc odnajdzie się na stronie . Nie istotna jest data nabycia tych papierów, ważna tutaj jest data ich sprzedaży, gdyż to wówczas dochodzi do naszego wzbogacenia się. Często o obowiązku wypełnienia takiego pita dowiadujemy się w momencie, gdy dostajemy pit 8c z biur maklerskich trudniących się sprzedażą naszych papierów. Jednak jeżeli sprzedaży dokonywaliśmy sami, to też samodzielnie powinniśmy dopilnować ich prawidłowego rozliczenia i wprowadzenia wszystkich wartości, jakie tu zarobiliśmy.

Nie możemy się rozliczać razem

Często jest tak, że małżonkowie rozliczają pit wspólnie, bo wtedy mają szansę pozyskać większy zwrot i mają szansę też liczyć na dalsze ulgi. Jednak powinniśmy wspomnieć, że wypisując pit powiązany ze sprzedażą papierów wartościowym, musimy go wypisać osobno, nie ma tu czegoś takiego jak wspólne rozliczanie małżonków. Jest tak dlatego, że dane papiery były wystawione na konkretną osobę i to dziś ona powinna się z nich rozliczyć . Należy wiedzieć o tego typu drobiazgach, gdyż to właśnie od nich zależy, czy odpowiednio będzie wypisany cały nasz dokument.

Jak czegoś nie zrozumiemy to należy spytać

Jeśli podczas wypełniania rozliczenia nie jesteśmy pewni, czy rozumiemy instrukcję wypełniania wszystkich okienek, to ciągle warto szukać wyjaśnień na swoje wątpliwości. Możemy ich poszukać w internecie, lub przedzwonić do urzędu skarbowego, lub nawet przejść się tam osobiście. Im lepiej będziemy znali zasadę wypełniania takiego dokumentu tym znaczniejsza szansa, że wykonamy to właściwie już przy pierwszym podejściu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*