Startująca 1 września szkoła to niemały wydatek dla opiekunów

Z czym kojarzy się data pierwszego września. No tak, po pierwsze smutna historia, czyli początek Drugiej Wojny Światowej, a drugie skojarzenie? Tak, początek szkoły. Koniec wakacji, zaczyna się znowuż prawdziwe życie, nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Oczywiście, wszystko jest zależne od wieku dziecka, jednak przez przez znaczną większość czasu powinno się zadbać o dziecko: kupić mu podręczniki i przybory szkolne, chodzić na wywiadówki, kontrolować postępy w nauce.

w klasie

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Nie jest to proste zadanie z dwóch punktów widzenia: finansowym, jak i psychologicznym. Po jednej stronie są pieniądze, czyli nieważne jak nam się powodzi musimy zakupić dziecku niezbędne szkolne (zobacz https://super-edu.pl/korepetycje/jezyk-niemiecki/torun) pomoce: podręczniki, bloki szkolne (bloki do malowania), zeszyty, cyrkle dla dzieci (przydatne długopisy) czy długopisy dla dzieci. Do tego dochodzą także inne wydatki w trakcie roku: zakup bibuły czy brystol, zielona szkoła, zbiórki w szkołach i tak dalej. Można powiedzieć, przecież to wcale nie są wielkie wydatki, aczkolwiek jednak, jak praktyka pokazuje, wielu rodziców może mieć z tym problem.

Oczywiście, wszystkie te, nawet nieduże wydatki, łączą się i w ostatecznie na samym końcu naszym oczom ukazuje się pokaźny rachunek. Wszystko zależne jest również od ilości dzieci w naszym gospodarstwie domowym. Są rodziny wielodzietne, dla których zakup wszystkich niezbędnych akcesoriów dla na przykład piątki dzieciaków, to wydatek nie do ogarnięcia. Dobiegły też końca czasy, ze młodsze rodzeństwo przejmowało podręczniki po starszych braciach, czy siostrach. Teraz w każdym roku obowiązujące podręczniki znacznie się różnią, wydawane są nowe wydania, które trzeba kupić, żeby normalnie, jak inne dzieci, korzystać z edukacji.
Co prawda czynione są starania ze strony państwa, aby ujednolicić podręczniki (szczególnie dla najmłodszych), aby ministerstwo mogło zainwestować, rozdawać, udostępniać na swój własny koszt takie pomoce, jednakże to wszystko może być zbyt mało, bo podstawowa edukacja (więcejo tym – super-edu.pl/o-nas) trwa dość długo, a potrzeby na każdym szczeblu nauki są duże i wymagające.