Typy podatków za wynajem mieszkania.

Podatki w Polsce są nieco skomplikowane. Można powiedzieć, iż praktycznie płacimy je od wszystkiego. Również właściciel lokalu mieszkalnego najmowanego musi płacić podatek za najem. Posiada on jednak prawo wyboru rodzaju opodatkowania, co wpływa na wysokość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo mają osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.

Księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Do wyboru jest rozliczanie się przy pomocy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% a także rozliczanie (odsyłam do tego serwisu) na podstawach ogólnych- stawki w wielkości 18% i 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed wszczęciem wynajmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na stałe, ponieważ można go zmienić przed początkiem nowego roku podatkowego.

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje wady i zalety. Gdy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono nieskomplikowane i względnie małe, nie za każdym razem jest odpowiednim typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% utrzymuje się tylko do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już znacznie większy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo rzetelnie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”. Polecamy mieszkania warszawa wilanów

mieszkania warszawa wilanów

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to w tym przypadku można odliczyć koszta zyskania dochodu takie jak na przykład: amortyzacja mieszkania, nakłady pieniężne na wyposażenie i meble, wypłata dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości (zobacz pożyczka pod zabezpieczenie) zachodniopomorskie. Podatek ten jest odpowiedni przede wszystkim dla osób, które ostatnio poniosły koszty między innymi powiązane z remontem.

Kiedy już wybierzemy typ podatku za wynajem, czyli wynajem podatek, winniśmy zawiadomić o tym fakcie Naczelnika Urzędu Skarbowego, odpowiedniego dla naszego miejsca pobytu. Zaliczki na podatek dochodowy reguluje się co miesiąc zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy powinni za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i przelać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dwudziestego dnia następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.
Źródło