Właściciel pisząc instrukcję dla swojego e-sklepu, powinien zaznajomić się z aktualnymi ustawami

Sklepy internetowe stają się coraz popularniejsze jako punkt dokonywania zakupów, stanowiąc alternatywę i konkurencję dla tradycyjnego handlu. Decyduje o tym przede wszystkim funkcjonalność. Pomimo tego zarówno klienci, jak i właściciele sklepów internetowych skarżą się na pewne niedogodności specyficzne dla sprzedaży elektronicznej.

zasady zakupów internetowych

Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Konsumenci pragnęliby być lepiej obsługiwani przez dobrze zorientowanych konsultantów infolinii. Brakuje im dokładnych charakterystyk produktów i naturalnych zdjęć. Życzyliby sobie także unikania nieprzyjemnych zdarzeń związanych ze zwrotem lub reklamacją towaru. Z kolei sprzedawcy skarżą się na klientów wykorzystujących swoje uprawnienia, na przykład zamawiających artykuły, których nie chcą potem odebrać.

Ostatnio niemiłosiernie uciążliwym postępowaniem, zwłaszcza dla niedużych e-sklepów, stało się pozywanie do sądu właścicieli, którzy błędnie napisali regulamin swojej witryny (zasady zakupów internetowych). Niektórzy radcy prawni lub instytucje deklarujące ochotę obrony przywilejów klientów, wyszukują nieprawidłowe zapisy i składają doniesienie o o przekroczeniu uprawnień. W tej sytuacji sprzedawcy imają się różnych rozwiązań, próbując na przykład chować instrukcję sklepu przed wyszukiwarkami lub w ogóle nie wywieszając go w sklepie i przedkładając go dopiero na żądanie przyszłego klienta.

sklep internetowy

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Mocodawca nie pozostawia jednak wątpliwości co do tego, że właściciel sklepu musi posiadać uregulowania dotyczące funkcjonowania e-sklepu i wykładać go do wglądu klientom. Zgodnie z regulacjami ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną sporządzony przez usługodawcę regulamin, musi zawierać kategorię i obszar wykonywanych świadczeń, okoliczności wykonywania tych usług, wymagania techniczne oraz ograniczenie dostarczania treści bezprawnych, warunki podpisywania i rozwiązywania umów oraz tryb postępowania reklamacyjnego. Niemniej jednak stworzenie prawidłowego regulaminu sklepu, nastręcza przedsiębiorcom mnóstwo trudności. W wypadkach niepewnych należny skonsultować się z prawnikiem.

Jeżeli masz chęć zgłębić więcej wiadomości na omawiany temat, to zerknij na opublikowany tutaj (https://www.gmsystem.pl/blog/jakie-rozwiazanie-jest-mi-potrzebne-pdm-czy-plm/) post a znajdziesz podobne ciekawe informacje.

Zamierzając skorzystać z takiego wsparcia, warto mieć szkicowy regulamin e-sklepu.